Ђилас: Тражимо и очекујемо ванредне изборе у Београду у марту
БЕОГРАД: Странка слободе и правде тражи ванредне изборе у Београду и очекује их у марту наредне године, изјавио је лидер Странке слободе и правде Драган Ђилас, који ССП види као најачу опозициону странку на политичкој сцени Србије која ће у следећем периоду радити на својој инфраструктури и организацији.
"Тражимо изборе. Имали смо политичку кризу у Београду, питање легитимитета власти, која се формира тако да је већина „за један“, уз ситуацију у којој су опозиционе странке укупно добиле 70.000 гласова више него власт. То сам поставио Александру Вучићу на састанку, он је то јавно потврдио, и рекао да је спреман да буду избори и да ће они бити у марту“, рекао је Ђилас у интервјуу за Танјуг.
Зато верује да ће ванредни избори у Београду и бити одржани крајем марта следеће године.
"Вучић је, гледајући мене у очи, рекао да ће бити избора, јавно је рекао да ће бити избори, и ми у ССП те изборе очекујемо и од јесени ћемо почети са припремама", рекао је Ђилас.
Додаје да му је жао што неке опозиционе странке говоре да у то не верују, да ће избора бити само ако ће Вучић сигурно да победи, што, каже, није баш мотивишуће за бираче ССП-а.
"Не разумем зашто то говоре. Имате градоначелника који каже да је његов prеthodnik давао лажна обећања, на основу којих су победили… Неће бити ништа боље у Београду за шест месеци, зашто неко очекује да ће опозиција проћи лошије на тим изборима?“, пита Ђилас и каже да би за друштво било лековито да није иста власт на свим нивоима.
На питање да ли ће ССП на те изборе изаћи сам Ђилас одговара да ће на те изборе изаћи са онима са којма чине посланичку групу „Уједињени“ (а то су ПСГ, Покрет за преокрет и Слога), али и да постоје још неке странке и организације, са којима би могли да направе заједничку листу за београдске изборе.
„Ја сам јасно рекао да са Народном странком нећемо сарађивати, њихови ставови ближи су десном блоку, где су Двери и Заветници, него нашем. После избора можемо да сарађујемо, ако дођемо у ситуацију да формирамо власт, са свима који су спремни да дају праве људе, који могу нешто да ураде“, рекао је Ђилас.
Лидер ССП-а није посланик у републичком парламенту, а у својим изјавама наводио је да је пристао да буде тек 62. на листи, надајући се бољем резултату, али и зато што је прихватио "нереалну расподелу мандата међу чланицама коалиције", а сада каже да је странка ишла на изборе да би победила, да би се променила власт, због чега су били спремни да странкама које су мање од њих, дају и много више места на листи.
Међутим, што због, како тврди, изборних услова који нису били регуларни, „купивине гласова“, али и због ситуације у Украјини, али и сопствених грешака и међусобних расправа, резултат се свео на проценат који је мањи од реалног.
„Спремни смо да сарађујемо са свим опозиционим странкама које имају исту визију будућности Србије и у парламенту ћемо се тако понашати“, рекао је Ђилас.
На питање да ли то значи да су спремни да и предлоге власти, уколико оцене да су добри за земљу, без страха од критике да су „конструктивна опозиција", одговара да је он човек који је увек крив за све лоше што се деси у Србији, па би било чудно да изађе из те „улоге“.
„Ми смо рекли да ћемо бити опозиција СНС-у, али не Србији. У парламенту ћемо гласати за сваки добар предлог који дође са било које стране, укључујући и власт. Како да будемо против нечега што верујемо да ће донети бољи живот свима? Не може политика да буде да сте против свега што ваши опоненти предложе“, рекао је Ђилас.
Истовремено, истиче да очекује да и власт покаже разумевање за добре предлоге опозиције и да такве предлоге прихвати.
У том смислу, сигуран је да иза закона које предлаже ССП у социјалној сфери, закон „родитељ неговатељ“ и о алиментационом фонду треба сви да стану, али није баш сигуран да ће бити прихваћени њихови предлози закона о специјалном тужиоцу за борбу против корупције, порекло имовине, закон о раду...
„Да не мислите да ја ово говорим зато што се нешто променило. Био сам градоначелник 2008-2013. године, тада су у свим управним одборима и надзорним у граду, уз власт били и представници тада опозицоне СРС.“, рекао је Ђилас, додајући да је заједнички био и договор око метроа, за који је касније пормењен пројекат.
„Знам да звучи као утопија, сви се сећају сцена из скупштине, али дозволите ми да се бар надам... Волео бих да живим у таквој земљи, да се људи не вређају у парламенту, да се не помињу они који не седе ту, да нема напада на новинаре, него људи воде дебате“, рекао је Ђилас.
У супротном ће грађани, каже, гледајући скупштину да „дигну руке“ од свега.
„Морају људи из власти да буду спремни да саслушају опозицију, критике, али и да људи из опозиције пазе на речи, да не користимо речи које нама сметају када нам их неко упути…Кад нас неко назива криминалцима, да ни ми те речи не износимо за људе који нису осуђени. Наравно, највећа је одговорност на онима који имају већину и на председнику парламента. ССП ће да ти свој допринос да парламент изгледа другачије, а бићемо најоштрија опозиција у њему“, рекао је Ђилас.
На питање како види позицију ССП-а на политичкој сцени, одговара - као највећу опозициону странку која ће у следећем периоду радити на својој инфраструктури и организацији, у намеру да повећа чланство, да представи људима програм како би, каже, схватили да слика о њима као људима који ће, када дођу на власт „све живо да пострељају или да оставе без посла и униште“, није тачна.
Додаје да ће ССП давати конкретне предлоге, а својим понашањем показивати да постоји пристојна Србија, и указивати да је различитост добра, јер онда постоји дебата, док једноумље никако није добро.
„То је начин да се смањи агресија у друштву. Ако наставимо у овом смеру, људи ће да наставе масовно исељавање, што нам уз разлику умрлих и рођених, стварно прети опасност да једног дана нестанемо“, рекао је Ђилас.
Заједнички у земљи, поручује он, мора наћи одговор на то најтеже питање - одлазак људи из земље, уз већи број преминулих годишње него рођених.