Дебата: Вирус корона ће тек нанети штету
БЕОГРАД: Једна од најважнијих тема у овом тренутку јесте економски опоравак земље након епидемије вируса корона, сагласни су учесници предизборне дебате Удружења "Регионал" и Фондације "Фридрих Науман", као и у оцени да програм Владе Србије намењен томе није добар.
У предизборној дебати учествовали су Петар Милетић, члан председништва Покрета слободних грађана, Владимир Ђурић, кандидат на листи Уједињене демократске Србије и Арис Мовсесијан, председник Савета Нове странке.
Ђурић је навео да Уједињена демократска Србија сматра да је програм владе штур, недовољно промишљен и да је разноликост мера недовољна.
Према његовим речима, није уважена различита секторска погођеност у привреди, а постоје чак и технички недостаци као што су, како каже, квалификицаони критеријуми у виду смањења броја запослених на не више од 10 одсто.
"Ми смо поставили питање шта ако је један радник отишао у пензију, што у малим и средњим предузећима које имају по пет запослених значи да су изгубили право на помоћ. Тај програм мораће да доживи секторску разраду", каже Ђурић.
Арис Мовсесијан сматра да ће вирус корона тек нанети економску штету и то целом свету, и додаје да се сада налазимо у ситуацији као што смо били пре десетак и више година када је била светска економска криза, а тадашња влада говорила да је то наша шанса за развој.
"Мислим да ова влада сада то исто ради и да сада долази до питања зашто нисмо у ЕУ јер да јесмо та помоћ би била много већа него што је сада. Нажалост, мере су већ донете како у ЕУ, тако и у Србији, а разлика између оних и ових код нас је што је овде корумпирана власт и што не може да донесу ништа добро", каже Мовсесијан.
Милетић наводи да је Влада Србије била "немаштовита" када су у питању мере за економски опоравак и истиче да ће се прави удар на привреду осетити тек крајем године.
Како каже, ПСГ сматра да би било добро да се количина доприноса смањи за 25 одсто за све привреднике и да се мораторијум на исплату кредита продужи са септембра на децембар ове године.
"То би олакшало нашој привреди и дало би простора да се поново покрену мала и средња предузећа", рекао је Милетић.
Током дебате постављена су питање регионалне политике, а учесници су се сложили да је неопходно помирења и сарадња у региону.
У том смислу, Ђурић наглашава да Уједињена демократска Србија стоји снажно на идејама помирења и сарадње у региону и да на том пољу неће одмагати никоме ко буде водио такву политику, па ма ко год да врши власт након избора.
Сматра да је регионална политика кључна за економски опоравак, не само Србије већ читавог региона.
Милетић истиче да ПСГ сматра да се мора престати са одбраном најгоре деценије у историји државе Србије, а то су деведесете године.
Како каже, све што живимо као регион су последице тих година, а оно што се дешава последњих осам година је одбрана онога што је учињено у последњој деценији 20. века.
"Ова власт нас је довела у ситуацију да смо поново посвађани и са Хрватима и Бошњацима и Албанцима, па и са Црногорцима. Регионална политика мира је обавезна и то заснована на економском, политичком, културном и сваком другом повезивању, као и суочавање са ратним злочинима", наглашава Милетић.
Према речима Мовсесијана, сада се сви позивају на тензије које постоје, а чињеница је да увек избори изазивају тензију у региону и оне су увек изазване, како каже, са стране као помоћ пријатеља.
"Пошто ми сада имамо изборе, та помоћ је на неки начин стигла из Црне Горе и других нама ближих и даљих држава", каже Мовсесијан.
Ипак, наглашава да је будућност овог региона заједничка, као и да Србија сноси највећу одговорност за регион, као највећа држава.
"Будућност свих у региону, као и Србије је у ЕУ, чиме ће се укинути границе, а проток робе ће бити неометан", закључује Мовсесијан, а тим закључком се надовезује и на питање спољне политике.
По питању спољне политике, са становиштем Нове странке сагласни су и у Уједнињеној демократској Србији и ПСГ-у, однсоно спољно политички приоритет Србије за њих су европске интеграције.
Ђурић истиче да по том питању садашња власт заслужује огромну критику због, како наводи, колебљивости и неодлучности и због одсуства техничких способности и политичке воље за снажније европске интеграције.
Милетић подсећа и наглашава да ПСГ сматра да је Србији апсолутно место у ЕУ, као и да Србију треба уредити по моделу западних демократија.