Дачић: Захтев за чланство у ЕУ за унутрашњу политичку употребу
БЕОГРАД: Министар спољних послова Ивица Дачић је данас на питање о захтеву Приштине за чланство тзв. Косова у ЕУ, рекао да је за то потребан концензус "кога у ЕУ нема" због сматра да је реч о политичко-маркетиншком потезу за унутрашњу политичку употребу на КиМ.
"Још пре месец дана сам рекао да смо имали информације да ће Приштина поднети апликацију за чланство у ЕУ. Ми сматрамо да такав потез двоструко није добар. Прво, зато што је јасно да не постоји јединствен став око статуса КиМ, односно да пет земаља не признаје КиМ и да до сада није забележено да неко добије статус кандидата за чланство, а да није решено питање статуса, а друго зато што је у условима апсолутног непоштовања свих споразума од стране Приштине немогуће да неко размишља о томе", рекао је Дачић.
Дачић је рекао да је за нас готово немогуће да неко прихвати то у овим условима када је, каже, јасно да је понашање Аљбина Куртија један од главних дестабилизујућих фактора у региону.
"То ће се, како је већ сада извесно, десити сутра уручивањем тог захтева чешком председавању", рекао је Дачић.
Дачић је изјавио да не зна zassto би неко био против онога што пише у Резолуцији 1244 и истакао да нарочито није добро да неко говори о томе које резолуције УН могу и треба да се примењују, а које не јер се онда, како каже, долази до селективности и двоструких стандарда.
Он је тако прокоментарисао изјаву специјалног представника САД за Западни Балкан Габријела Ескобара који је рекао да се САД категорички противе повратку српских снага на север Косова и Метохије.
Додао је да од чешког председавања зависи како ће се према томе односити даље европски званичници - да ли ће то ући у неку процедуру или ће сачекати неког следећег председавајућег.
"То за сада још није познато, али сам сигуран из разговора које смо имали са земљама које не признају Косово, а то исто ми је рекао и мађарски министар спољних послова Петер Сијарто да се они противе томе из свих ових разлога које сам поменуо и да би, када би било изјашњавање о томе, гласали против", рекао је Дачић.
Додао је да чак и да захтев Приштине уђе у процедуру, што је могуће, та процедура подразумева да се Европска комисија изјасни о томе у наредном периоду од отприлике годину дана.
"Али, на крају је опет за то потребан консензус, кога нема у ЕУ. Зато мислим да је то више један политичко-маркетиншки потез за унутрашњу политичку употребу на самом Косову", сматра Дачић.