Дачић: Србија критикована, а онда и други увели ванредно стање
АТИНА: Србија је једна од првих држава у Европи која је увела ванредно стање на основу Устава због ситуације са коронавирусом, рекао је данас у Атини председник Скупштине Србије Ивица Дачић и подсетио да је наша земља због тога доживљавала извесне критике у међународној јавности, а показало се, каже, да су истим путем убрзо кренуле и друге земље Европе.
Дачић је у Атини подсетио да је ванредно стање у Србији уведено у марту 2020. године и да је трајало укупно 50 дана.
Од тада је парламент, рекао је Дачић, редовно обављао своје активности уз поштовање одређених мера од стране запослених и посланика, као што су ношење маске и држање дистанце.
"У периоду када скупштина није заседала секретаријат парламента је благовремено обавештавао посланике о релевантним питањима путем електронске поште и учинио лако доступним радну документацију припремљену од владе у вези с активностима и предузетим мерама", навео је Дачић.
Дачић је указао да је парламент усвојио измене Закона о заштити становништва од заразних болести које је поднела влада 20. новембра 2020. године, а циљ тих измена је била већа ефикасност и борба против пандемије.
Оценио је да се показало да велике кризе представљају изазов за било који систем управљања и да мењају начин на који институције функционишу и краткорочно и дугорочно, те додао да у време кризе парламенти представљају платформу за изградњу поверења између грађана и институција.
"Мишљења сам да ће ово представљати једну од најважнијих улога парламената у будућим ванредним ситуацијама", рекао је Дачић.