Дачић: Нервоза због мог предлога о Косову све говори
БЕОГРАД: Министар спољних послова Ивица Дачић сматра да је могуће да сва нервоза коју је изазвао његов предлог о разграничењу на српско и албанско најбољи показатељ којим путем би требало да идемо.
"Добро је што је у јавности покренут дијалог о Косову и што се чују различите идеје. Занимљиво је, а то је приметио и председник државе Александар Вучић, да је досад само моја идеја о разговорима о разграничењу на оно што је српско и оно што је албанско изазвала велику нервозу на многим странама рекао је Дачић за Спутњик.
Такву нервозу, како је навео, не изазивају ни предлози да се одрекнемо Косова ни предлози да одржимо замрзнути конфликт.
"Можда је сва та нервоза коју је изазвао мој предлог и показатељ којим путем би требало да идемо и како да дођемо до решења којим ће све стране бити незадовољне", рекао је он.
Јер, навео је он, само једно такво решење ће истовремено обезбедити трајан компромис за будућност.
"О детаљима плана разговараћу са председником Србије Александром Вучићем кад унутрашњи дијалог о Косову и Метохији постане институционализован, најавио је Дачић.
Министар трговине, туризма и телекомуникација и лидер СДПС Расим Љајић каже да ће та партија 1. септембра изаћи са платформом о Косову, а поводом унутрашњег дијалога на који је позвао председник Србије Александра Вучића.
"Тада ћемо изаћи са нашим виђењем решења, да ли ће се то неком свидети или не, да ли ће то неко користити или не, то већ није на нама. Не претендујемо да је то нешто идеално, да је то решење које ће бити имплементирано, али се нећемо крити иза парола, флоскула и врло јасно ћемо рећи шта мислимо", рекао је Љајић новинарима у Гучи.
Он је поновио да решење види у три фазе, прво је решавање економских питања, јер постоји интерес да Србија сарађује са Косовом, да пласира своју робу, наводећи да се тамо сада пласира двоструко више робе него у САД. Подсећа да се друга фаза односи на преговоре око ЗСО, имовине и културне баштине, док се трећа фаза односи на преговарање око статуса Косова у међународним ораганизацијама уз услов да Србија има бенефите попут убрзања пута ка ЕУ, финансијска подршка за инфраструктурне пројекте...