Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Дачић: Масакр над децом порука да за Србе нема места на КиМ

13.08.2017. 14:31 14:59
Пише:
Фото: Tanjug

БЕОГРАД: Ужасавајући масакр над недужном децом, убијеном само зато што су била Срби, почињен је како би се послала порука преосталим Србима да за њих на КиМ нема места, а онима који су протерани, да не сањају о повратку, рекао је министар спољних послова Ивица Дачић, на обележавању годишњице и помену убијеној српској деци у Гораждевцу.

Током обележавања годишњице убиства српских дечака Ивана Јововића и Пантелије Дикића, Дачић је рекао да, иако је сваки злочин страшан, најтежи и незамислив је онај који је усмерен према деци.



"Ужасавајући масакр над овом недужном децом, која су убијена само зато што су била Срби, почињен је како би се послала порука", рекао је Дачић и додао да је то порука свим преосталим Србима да за њих на Косову и Метохији више места нема и порука онима који су са Косова и Метохије протерани да ни не сањају о повратку.



"Рафали који су косили српску децу тог дана на ''Крвавој Бистрици'' били су рафали намењени уништавању сваког трага српског постојања и опстајања на светој метохијској земљи", рекао је Дачић.Комесар полиције УНМИК, подсетио је Дачић , тада је изјавио да ће преврнути сваки комад земље како би пронашао убице деце, а осим УНМИК-а, овај злочин осудили су и представници КФОР, Европске уније, САД, Француске и Русије, док је представник САД у Савету безбедности УН овај акт назвао "ужасним злочином".



Тадашњи портпарол Стејт департмента, каже министар спољних полсова, оценио је тада да су "они који су починили злочин против невине деце, непријатељи мира" који су "напали будућност Косова". "Упркос свему томе, ни данас, 14 година од овог злочина, нема правде за Ивана Јововића, Пантелију Дакића и њихове породице", истакао је Дачић подсетивши да правде нема ни за жртве злочина над српским жетеоцима у Старом Грацком, где је убијено 14 људи, од којих је најмлађи имао 17 година."То што правде за њих нема готово да је пођеднако страшно као сами злочини", сматра Дачић.



На Косову и Метохији, према његовим речима, и даље су бројни инциденти због којих се они Срби који су успели да опстану на својим огњиштима ни данас не осећају безбедно. "На Косову и Метохији се и данас на слободу пуштају терористи и починиоци страшних злочина. Тиме се шаље порука да на ''демократском и мултиетничком Косову'' које постоји само у маркетиншким представама косовске квази-државе, на територији коју највиши, правно обавезујући акти Уједињених нација, дефинишу као део Републике Србије, нема правде ни за српске, али ни за албанске жртве терора тзв. ОВК", поручио је Дачић.



Он сматра да ће истинско помирење и заједничка будућност под окриљем европске породице народа биће могући тек када се убице и злочинци на Косову и Метохији не буду славили као национални хероји по којима се називају улице и тргови и када "убица буде убица без обзира на то да ли се његова жртва зове Адем или Иван, Рамуш или Пантелија".



Дачић је позвао институције на Косову и Метохији и међународну заједницу да предузму мере како би се починиоци и налогодавци убистава у Гораждевцу, али и другим местима на Косову и Метохији привели правди."То је најмање што можемо очекивати као потврду да наше жртве нису мање вредне, да је сваки злочин кажњив без обзира на националност злочинца и жртве, и да некажњивости злочина нема места, а поготово не у срцу Европе 21. века", истиче.



Дачић је обраћање завршио стиховима из песме "Децу ти нећу опростити" и додао да је жртва коју су поднели Иван и Пантелија, њихове породице, и сва деца која су се тог дана нашла на Бистрици, не сме бити заборављена. 



"Управо због успомене на њих, не смемо да дозволимо да иједно дете на Косову и Метохији или било где у Србији и региону, без обзира на његову веру или нацију, доживи оно што су доживели наши Иван, Панта, Богдан, Марко, Драгана, Ђорђе и други, тог крвавог 13. августа 2003. на ''Крвавој Бистици'' ", поручио је Дачић и додао да је то дуг друштва према њима, посебно онима од њих "који нису добили шансу да одрасту, као и према генерацијама које данас стасавају и онима које ће тек доћи".



Обележавању годишњице злочина ОВК у Гораждевцу присуствовали су и министри Бранко Ружић и Зоран Ђорђевић, представник амбасаде Руске Федерације као и породице убијене деце.



Отац убијеног Пантелије Дакића, Милисав рекао је том приликом да Србија не треба никада да призна Косово, јер ће се оно њој кад-тад вратити, као што јој је враћено и после протеривања турске империје."Србија не сме да изгуби Косово - ако изгуби Косово изгубиће себе и своје срце", рекао је Дакић.



Он је напоменуо да су косовоски органи обуставили истрагу за убиство њеогвог сина, упућујући га да покрене приватни поступак, а за чије је покретање неопходно да плати 500 евра.Због тога је апеловао на јединство породица жртава и државе у борби за права жртава.



Председник Удружења породица убијених, несталих и киндапованих Срба са Косова и Метохије Симо Спасић рекао је да породице од државе траже доношење Закона о правима породица жртава, као шти их имају породице из свих крајева бивше Југославије.Такође траже подизање споменика жртвама од "Хоргоша до Кошара".



Он се захвалио Влади Србије на подршци Удружењу, истичући да је за формирање косовске државе крив ДОС-овски режим који је, како је навео, пустио из притвора стотине терориста, истовремено шаљући своје генерале у Хашки трибунал.

Зло које је убило Пантелију и Ивана да добије име и казну



Министар одбране Александар Вулин, поводом годишњице убиства у Гопраждевцу младића Пантелије Дакића и Илија Јововића, рекао је данас да зло које је убило њих двојицу мора да добије име и казну и да Кфор и УНМИК морају поново да отворе истрагу.



"Пантелија и Илија су стрељани на реци Бистрици у Гораздевцу пре 14 година. За њихову смрт нико није одговарао. Читав свет је обећао да ће преврнути сваки камен да би казнио злоцинце. Од тог обећања, као и већине обећања која се дају Србима, није било ништа", навео је Вулин.



Истрага је обустављена, каже Вилин, као да су Пантелија и Иван страдали од сунца или кише.



Можда су представници међународне заједнице, који су по Резолуцији 1244 одговорни за безбедност и правду на КиМ, престали да питају и да тразе али Србија није и неце. Пантелија и Иван цекају правду и нема оправдања засто је бар њихове породице јос нису доцекале, магласио је министар одбране.



Вулин тражи од Кфора и УНМИК-а да поново отворе истрагу и да је не затворе док не пронађу кривце. 

 

Дачић: Косово неће ући у УНЕСЦО

БЕОГРАД: Министар спољних послова Ивица Дачић изјавио је данас да ће у септембру, са председником Србије Александром Вучићем, бити на седници Генералне скупштине Уједињених нација, где ће бити настављени разговори са државама о питању захтева за учлањење Косова у УНЕСЦО.

Он је, на обележавању годишњице и помену убијеној српској деци у Гораждевцу, нагласио јаку дипломатску активност када је у питању лобирање међу државама чланицама УН против пријема Косова у УНЕСЦО.Дачић је подвукао да Косово у УНЕСЦО неће бити примљено, јер ће сада против тога бити и оне државе које су биле уздржане.



У том контексту напоменуо је да је Србија једном по том путању већ победила Стејт департмент, који је prеthodno, како је рекао, правио списак држава ко ће како да гласа.Дачић је, такође, подсетио да ће редовна полугодишња седница Савета безбедности УН посвећена Косову, бити одржана у среду 16. августа.



Он је указао да, иако Приштина на свакој седници тражи да се УН повуку са Косова, као да велике силе попут САД, Немачке, Велике Британије и Аустралије траже да се питање Косова скине са дневног реда у Савета безбедности, то се неће десити док су сталне чланице тог тела УН наши пријатељи Русија и Кина.



"О томе треба да се гласа у УН, а Русија и Кина имају право вета и то се неће десити. Зато је потребно да са Кином и Русијом одржавамо добре односе", нагласио је Дачић.

Пише:
Пошаљите коментар