Брнабић: Слажем се с Мацуром...
БЕОГРАД: Премијерка Србије Ана Брнабић сложила се данас с посланицом УДС Татјаном Мацуром у погледу значаја данашњег скупштинског заседања и додала да од Другог светског рата можда није ни било значајнијег заседања.
Брнабић је истакла и да није постојао тренутак када је морална обавеза да се присуствује седници Скупштине била већа.
„Мислим да је људска и морална обавеза била да и они који су бојкотовали рад парламента раније овој седници присуствују, мислим да је то било људски према жртвама и према свим грађанима“, истакла је премијерка.
Додала је да су ти који бојкотују рад парламента, а који су два месеца све време позивали да се Скупштина одржи и критиковали што се не одржава, показали да се брину само за себе јер су знали да неће учествовати и није их било брига за оне који би се сакупили јер они себе и своје породице у опасност неће довести.
„Али, два месеца су могли да критикују и да лажу. Влада је спремна на сваку врсту критике, али на лажи и лажне власти - не и сви они који су лажи ширили по твитеру, а народни посланици су и нису могли да дођу да им одговоримо, који су могли да лажу да смо увозили мигранте, изабрали су да ипак не дођу и да нас у лице оптуже, па не можемо да им одговоримо“, навела је премијерка.
Додала је да је лако имати монолог у холу Скупштине и писати лажи на Твитеру, али није одговорно и показује кукавичлук.
„Они су лажови и најобичније кукавице јер само кукавица може да стоји у холу и има монолог када му је место да седи овде и мени у лице каже све за шта ме оптужује и да ја могу да им одговорим“, истакла је премијерка.
Премијерка је истакла да је цела земља имала једног непријатеља - Ковид 19 и да је због тога и председник Александар Вучић на самом почетку апеловао да се остави политика по страни и да се фокусирамо као друштво на једног непријатеља.
„Не мислим да смо се драли на грађане, сећам се да смо молили, апеловали и да смо их можда узнемирили да нам прети италијански или шпански сценарио, али и јесте нам претио и мислим да је једино одговорно било да упозоримо грађане да ако се не придржавамо мера да ћемо имати италијански сценарио“, казала је Брнабић.
Истакла је да се опет улази у лицемерје јер када Вучић каже да ћемо имати италијански сценарио он изазива панику, а када Нова С има цео текст у којем се о томе говори, онда то није изазивање панике.
Брнабић каже и да је пренапрегнуто окарактерисати да је држава прогласила медицинске раднике непријатељима водећи се тиме што су за једну особу која је медицински радник појединци рекли да је наставио са радом и ширио заразу не желећи да прихвати да је заражен.
„Ако се шта чуло то је огромна захвалност медицинским радницима и подршка и крајње је некоректно да се каже да смо их индетификовали као непријатеље“, казала је премијерка.
Људе из дијаспоре смо позивали да не долазе, казала је Брнабић и додала да и они који су радили у ковид болницама су их замолили да тако учине јер да се 10 одсто од 400. 000 људи разболело, здравствени систем тешко да би нам опстао.
Ипак, истиче, Србија је земља која је највише помогла људима који су хтели да се врате у земљу и то са 67 хуманитарних летова.
Брнабић је казала и да је она одлучила да не буду сви министри на данашњој седници јер покушавају да имају што мање људи на истом месту.
„Позвала сам да седници присуствују они министри који су највише радили на решавању низа проблема у току кризе“, казала је премијерка додајући да су за то имали само једну идеју водиљу, а то је да што мање људи буде присутно.
Премијерка је казала и да неће допустити да се Скупштина врати пракси обједињене расправе која је постојала раније док није постигнут договор да Влада ништа не шаље по хитном поступку.
„Ово је ванредно стање и због тога имамо обједињену расправу да се не бисмо додатно излагали ризику јер ни ово није безбедно. Нећемо се враћати на обједињене расправе и мислим да смо једина Влада која је послала као једину тачку дневног реда буџет“, казала је Брнабић.
Према њеним речима, ниједна држава на свету није била спремна за епидемију вируса корона, нисмо ни ми, али смо били спремнији од многих и то не зато што смо се спремали за епидемију, већ зато што је напорно рађено на томе да се држава припреми на сваку могућу кризу.
Народна посланица Татјана Мацура оценила је данас да ванредно стање није донето противуставно, али је указала да је Устав недоречен и потребно га је променити, како у будућности не бисмо имали ситуацију каква је настала због дискусије о томе да ли је требало да буде уведено ванредно стање или ванредна ситуација.
Посланици СМС-а ниједног тренутка нису имали дилему да ли да присуствују данашњој седници, казала је Мацура, истакавши да је ова седница можда и најважнија у скоријој историји наше земље.
Она је, међутим, у расправи у парламенту, нагласила да је седница Скупштине Србије о потврђивању ванредног стања морала да се одржи раније.
Мацура је указала да је седница могла да се одржи и на други начин, уколико због безбедности посланика није било могуће њихово физичко присуство, позивајући се на пример недавних електронских консултација председнице Скупштине са потпредседницима.
Критиковала је и то што су у другој тачки дневног реда обједињене за расправу 44 мере које су донете у време ванредног стања.
Посланицима СМС-а две ствари највише сметају, казала је Мацура и додала да се односе на начин комуникације власти са грађанима и то што је, како каже, ванредно стање искоришћено за функционерску кампању.
Према њеним речима, комуникација са грађанима је у једном тренутку била агресивна и са телевизора су се „драли на грађане“, па су прво за непријатеље проглашавани грађани, затим медицински радници и на крају и наши грађани који живе у иностранству, а који су се вратили у земљу по проглашењу пандемије у свету.
Сматра да је недопустиво да се на грађане било ко дере, као и да је недопустиво да се медицински радници проглашавају непријатељима као што је то урађено, како наводи, у случају стоматолога који је преминуо од последица вируса корона.
Како је навела, за стоматолога су причали да је ширио заразу тако што није хтео да прихвати да има вирус корона и наставио је да ради, а он је у ствари ишао код лекара, али није на време установљено да је позитиван.
Она је критиковала и то што данашњој седници не присуствује министар Зоран Ђорђевић, који је како каже, требало да дође и објасни како је дошло до тога да вирус корона уђе у домове за старе.
Сматра да држава није била спремна за епидемију вируса корона са изузетком образовног система за које су се, како је навела, добро снашли и које добро функционише.