Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Брнабић: Односи Србије и САД опет могу бити као пре сто годинa

25.07.2018. 19:02 23:38
Пише:
Фото: Dnevnik.rs

ВАШИНГТОН: Односи између Србије и САД пре сто година били су на врхунцу, а верујем да заједничким радом поново можемо стићи до истих висина, поручила је премијерка Србије Ана Брнабић на свечаности у америчком Конгресу поводом 100. годишњице откако се испред Беле куће завијорила српска застава у знак пијетета за српски допринос и жртве у Првом светском рату.

“Искрено верујем да су историјски моменти који уједињавају наше народе, као овај којег се сећамо данас, много значајнији од оних који нас деле. Без сумње, потребно је урадити много тога како бисмо се вратили тамо где смо били не само пре сто година, већ кроз нашу заједничку историју па све до пре 30 година када је наше традиционално партнерство и међусобна подршка први пут доведена у питање”, истакла је Брнабић. 

Треба да чувамо и негујемо наслеђе наше заједничке борбе за слободу и то је разлог због чега сам веома срећна и почаствована што сам овде, рекла је премијерка пред члановима Конгреса и другим званицама.

Према њеним речима, пођеднако је важно промовисати још плодоносније и просперитетније односе између Србије и САД, данас и у будућности.

Како је приметила, свет данас није исти као пре сто година али се и даље суочавамо са снажним изазовима - изазовима на које, как сматра, треба да одговоримо заједно, као што смо то чинили раније.

“Позивам вас све присутне да се сетимо снажног пријатељства и солидарности између наших предака, да наставимо да радимо заједно на продубљивању наших билатералних односа”, рекла је она.

Како је навела, пре сто година сарадња између две земље била је на врхунцу и то не само између наших лидера, већ и између наших народа.

Амерички народ и српска дијаспора у САД, предвођена једним од највећих научника Михајлом Пупином, радили су заједно како би обезбедили неопходну помоћ Србији.

“Могу да вам каже да данас, у Србији та подршка и наша заједничка борба за слободу никада није заборављена. Моја порука данас свима вама овде присутнима, народу и лидерима САД, јесте да, заједно, поново можемо достићи исте висине”, рекла је премијерка.

Како је додала, заједнички моменти у историји, из Првог и Другог светског рата, утичу на нашу садашњост и обликују нашу будућност. 

Према њеним речима, данас је прилика за сећање на јединствен догађај, када се, пре сто година, српска застава завијорила изнад Беле куће, што је привилегија дата некоме само два пута у историји САД - Србији и Француској.

“Тим догађајем од 28. јула 1918. године одата је почаст екстремним жртвама Србије током ''Великог рата''. Било је то време када је великодушна Америка, на челу са председником Вудро Висоном, потпредседником Томасом Маршалом и државним секретаром Робертом Ленсингом, снажно и недвосмислено изразила подршку и саосећање народу Србије, јер су се наши преци неустрашиво супротставили снагама Аустро-Угарског царства, десет пута већег од Србије”, рекла је премијерка.

Како је рекла, Србија је, као и много пута у прошлости, бранила заједничке вредности слободе према којој су обе нације гајиле најдубљу љубав, коју су цениле и штитиле.

Према речима премијерке, Србија је захвална за ту подршку и емпатију храбрих америчких вођа, пре сто година.

Она је подсетила да је Србија у Великом рату, од 1914. до 1918. Године, изгубила више од једне четвртине становништва, да су читава војска, влада и значајан део популације били принуђени на повлачење из домовине 1915. и то на грчко острво Крф.

На начин без преседана, наши преци су пешице прешли стотине миља преко планина током зиме, доказавши да ће за слободу и незавиност жртвовати све, рекла је Брнабић.

“Они су бранили та фундаментална права оружјем, непољуљаном вољом и оштрим речима које су се читале и чуле широм света ”, рекла је Брнабић, додавши да није много познат податак да је српски дипломата Миленко Веснић имао прилику да се обрати и Сенату и Представничком дому у Вашингтону 1918. године, истог дана када је председник Вилсон изнео свој Програм за мир у свету.

Веснић је тада рекао, навела је Брнабић, да Срби верују у мир, али пођеднако у правду и слободу.

“Мало тога се отада променило - српски народ и даље пођеднако верује у мир, правду и слободу, како што смо још једном доказали, током Другог светског рата, када смо се борили раме уз раме са онима, укључујући и САД, који верују у живот а не смрт, у слободу а не уништавање, у једнакост а не надмоћ”, поручила је премијерка.

Због свих својих жратва, Србија данас, захвална својим савезницима и партнерима, стоји уздигнуте главе и поносна јер се током историје увек борила и побеђивала како би заштитила те вредности које су данас темељ модерног света.

Брнабић је искористила ову прилику да конгресмену Теду Поу уручи одликовање за неуморан рад и допирнос у промовисању пријатељства између два народа и јачање међусобних веза.

“Председник Србије Александар Вучић овластио ме је да вам уручим ово одликовање. Оно симболише захвалност Србије и нашег народа на свему што сте учинили на јачању наших односа. Когресмене По, хвала вам од срца. Нека живи пријатељство између САД и Србије”, поручила је Брнабић.

Светска банка препознала све реформе и напоре владе

Ана Брнабић изјавила је да је у Вашингтону имала је веома добре састанке са председником Светске банке и америчким министром финансија, истакавши да је ово било "добро пре подне за Србију у Америци" и да је Светска банка препознала све реформе и напоре српске владе. 

"Оно што је важно је да је Светска банка у потпуности препознала све реформе, али на великом броју реформи ми у ствари радимо и заједно, тако да је председник Светске банке похвалио све напоре и prеthodnе владе и ове владе", рекла је Брнабић у изјави Танјугу.

Премијерка је истакла као нарочито занимљиво и као нешто због чега се, како је навела, као председница владе и грађанка Србије осећа веома поносно, то што је председник Светске банке рекао да је председник Србије Александар Вучић "visionary леадер - лидер са визијом не само за Србију него и за цео Балкан". 

"Такође је рекао да Србија има стратешки приступ решавању проблема и то је велика ствар да се чује од једне јаке институције у Вашингтону", навела је Брнабић.

Што се тиче састанка са министром финансија, рекла је да је и тај састанак био веома добар и да је том приликом отворено неколико важних тема.

Према њеним речима, америчка администрација препознаје напоре Србије. 

"Ја сам га позвала да са својим тимом дође и посети Србију, где ћемо наставити разговоре. Прихватио је тај позив за следећу, 2019. годину", казала је Брнабић.

Истакла је да јој је важно то да српски и амерички тимови већ имају јако добру сарадњу, добре канале комуникације, и да ће наставити да раде заједнички на неким од тема које су од интереса за нас. 

"Америчка привреда је важна за Србију. Амерички инвеститори у Србији у овом тренутку запошљавају око 17.000 људи. Америчка помоћ у Србији је од 2001. године око милијарду долара", указала је.

Такође је нагласила да је важно што имамо директан лет између Београда и Њујорка што, каже, значи да је Србија отворена за америчку привреду и америчке инвеститоре.

"Али је било важно да разговарамо око неких политичких пројеката, јер ипак је министар финансија један од најближих сарадника председника (Доналда) Трампа тако да је мислим ово било, за сада, добро пре подне за Србију у Америци", закључила је Брнабић.

Премијерка Србије је додала да, у наставку посете САД, следи састанак са директорком ММФ-а Кристин Лагард и пријем у част обележавања стогодишњице подизања српске заставе испред Беле куће. 

Ана Брнабић је данас разговарала је данас са председником Светске банке Џим Јонг Кимом и са министром финансија Сједињених Америчких Држава (САД) Стивеном Мнучином о напретку Србије у спровођењу структуралних и економских реформи. 

Са председником Светске банке Џим Јонг Кимом, Брнабић је разговарала о напретку Србије у процесу приступања Европској унији и наставку економских и структурних реформи у циљу постизања одрживог економског развоја.



Србија је захвална Светској банци на досадашњој подршци, пре свега у области енергетике, здравства, образовања, инфраструктуре, реформи јавног сектора, развоју финансијског и сектора малих и средњих предузећа, истакла је Брнабић, саопштила је владина Канцеларија за сарадњу са медијима.



Председник Светске банке Џим Јонг Ким пренео је на састанку своје утиске о председнику Србије Александру Вучићу, као правом визионару и стратешком лидеру у целом региону, који је имао храбрости да започне озбиљне реформе.



У разговору са председником Светске банке Брнабић је представила и кључне резултате у областима дигитализације и образовања, као приоритета Владе Србије. Председник Светске банке међу светским лидерима познат је управо по томе што су образовање, здравство и борба против сиромаштва његови приоритети.

Пише:
Пошаљите коментар