light rain
10°C
27.11.2024.
Нови Сад
eur
116.9975
usd
111.6175
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Брнабић: Оптимиста сам, ускоро укидање ванредног стања

03.05.2020. 10:40 13:22
Пише:
Фото: Танјуг/Тања Валић

БЕОГРАД: Председница Владе Србије Ана Брнабић каже да је оптимиста када је реч о спречавању ширења корона вируса и нада се скором укидању ванредног стања, као што је најавио председник Александар Вучић.

Она је на ТВ Прва рекла да је у току ублажавање рестриктивних мера, али и упозорила да, уколико се бројеви новозаражених не буду и даље смањивали, мере бити поново уведене.



"Имамо охрабрујући тренд. Најважнија је лична одговорност. Како релаксирамо рестриктивне мере ублажавамо, људи треба да имају висок степен личне одговорности како се не би ширио вирус", рекла је Брнабић.



Када се укине ванредно стање, каже премијерка, и даље ће на снази бити мере опреза попут ношења маски, појачане хигијене и дезинфекције и заштитне опреме.



"Биће то наша нова нормалност", каже Брнабић.



Навела је да ће забрана кретања бити укидање када се укине ванредно стање, да постоји план за отварање аеродрома.


Ја и чланови владе нећемо узети 100 евра

Брнабић и чланови њеног кабинета неће узети 100 евра које држава наменила свим пунолетним грађанима у оквиру економских мера.



"Ја и чланови Владе нећемо узети 100 евра. Наше је да дамо подршку и радимо у интересу буџета. Ми нисмо обични грађани који ће узети 100 евра", рекла је Брнабић.



Напоменула је да има и оних опозиционих политичара који ће узети тих 100 евра из републичког буџета и дати у хуманитарне сврхе, све под својим именом.



Она је оценила да то говори о личној одговорности политичара.



"У последња два месеца никада се боље није видело какав је ко и ко је колико одговоран. У највећој кризи се покаже најбоље какав је ко", рекла је Брнабић.

"Имамо план за то и за међународни, градски и међуградски превоз. На крају отварање граница", рекла је председница Владе.



Каже да ће бити наставаљено тестирање на нови корона вирус, а да ће данас број тестираних прећи 100.000.

У Србији око 6.000 људи изгубило посао

Брнабић каже да је 6.047 људи у Србији изгубило посао, а да су Европи те бројке у стотинама хиљада, а у САД у милионима.



Она је на Тв Прва рекла да је ИТ и прерађивацка индустрија имали раст запослености чак и у току кризе.



Нагласила је да је Србија кризу дочекала спремна и да ММФ нашој земљи предвиђа најмањи пад.



"Ми смо у марту имали раст од 2,3 одсто и наша земља је и тада расла у односу на прошлу годину", каже Брнабић.



Брнабић каже да је Србија успела да обезбеди правовремен и озбиљан пакет мера финансијске подршке привреди и да је међу земљама које су за то определиле највише средстава, а то су, како је навела, САД, Кина, Аустралија, Велика Британија, Француска и Немачка.

Геронтолошки центар у Нишу пример непрофесионализма

„Од 189 преминулих у Србији од корона вируса, више од четвртине је из Геронтолошког центра Ниш, који је пример непрофесионализма, бахатости и безобзирности, каже председница Владе Србије Ана Брнабић.



"О одговорности ћемо још причати, али Геронтолошки центар у Нишу је несретан пример онога што би се десило да нисмо имали рестриктивне мере”, рекла је Брнабић на ТВ Прва.



Навела је да је за то највећа одговорност на директору Геронтолшког центра у Нишу, али и да он није једини крив.



Каже да су лекари из Клиничког центра Ниш одлазили у Геронтолошки центар у посете члановима породица, а да су запослени у центру пуштали штићенике да излазе напоље да се виде са децом која су дошла из дијаспоре.



"Притом, не желим да браним директора. Брзо смо урадили истрагу, тужилаштво је реаговало, он је у притвору и чека на суђење", рекла је Брнабић.



Навела је да је надлежно Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања предузело све да се то не деси, дало је јасно инструкције, обавезујућа упутства, као шсто је то учинио и Кризни штаб.



"У случају Геронтолошког центра у Нишу смо брзо реаговали. Нико неће бити заштићен ако је прекршио јасне инструкције и они који су се играли са животима наших најстаријих мораћете да платите високу цену", поручила је Брнабић.



Подсетила је и на случај заразе корона вирусом у приватном дому за старе у Неготину и навела да је и том случају спроведена истрага и да је у четвртак против власнице тог дома поднета кривична пријава.



"За све који кажу да нису морале да се уводе рестриктивне мере размислите колико хиљада и хиљада би било мртвих", рекла је председница Владе Србије.



Упитана о “шведском моделу" у доба пандемије корона вирусом који не подразумева рестриктивне мере, Брнабић каже да у Србији такав модел никада није био разматран, да је на првом месту била зашита људксих живота и да се није размишљало као у неким другим земљама да се најпре сачува привреда.



"И пре првог дана од овог проблема никада нисмо ставили један једини евро, долар, динар, једно радно место пре једног људског живота”, каже Брнабић.



Нагласила је да је кроз борбу са корона вирусом увек на првом месту била заштита људског живота и ниједан ресурс држава није штедела да би заштитила људске животе.



Каже да је Шведска заиста пример у многим другим стварима.



Испричала је да је један шведски универзитетски град купио 1.000 килограма ђубрива, птичјег измета, и просули по парковима у циљу спречавањ доласка у паркове због смрада.



"Размислите да смо ми то купили птичји измет, шта би рекли за нас. Рекли би да смо луди, ненормални. Мислим да би овде била револуција када бисмо то урадили”, каже Брнабић.

Одлука о изборима на основу Устава и закона

„Одлуке о наставку изборног процеса и датуму избора биће донате у најбољем демократском маниру, каже председница Владе Србије Ана Брнабић, која ће сутра присуствовати састанку председника Александра Вучића са политичким странкама које ће учествовати или имају намеру да учествују на изборима.



Упитана о датуму избора с обзиром да се помињу крај јуна или почетак, Брнабић каже да ће држава одлучити у складу са Уставом и законом.



"Видећемо како ће проћи састанак. Најважније је да сачувамо сваки живот, да наставимо тренд смањења броја ново заражених до коначног гашења епидемије”, рекла је Брнабић на ТВ Прва.



Подсетила је да је одлука о заустављању изборног процеса донета на састанку Вучића са представницима политичких партија и то широким консензусом.



"Грађани су могли да виде да је и пре одлуке о заустављању изборних радњи Вучић позвао све политичке странке које су предале листе и које имају намеру да учествују на изборима на консултације. Била сам тада присутна, бићу присутна и сутра", каже Брнабић.



Навела је да ће председник Вучић опет испунити обећање да се поново састане са представницима политичких странака пре доношења одлуке о датуму избора.



"То је једна од најбољих демократских пракси и примера како то може да се уради у уређеним државама”, каже Брнабић.

Лупање о шерпе најгора политичка злоупотреба

Ана Брнабић каже да "лупање" о шерпе види као срамну политичку злоупотребу најгорег типа, јер је "укинуло" аплауз намењен лекарима и медицинском особљу у 20 сати као подршку коју су свако вече грађани исказивали онима на првој линији одбране од КОВИД-19.



Она је рекла да после неколико дана "лупања" о шерпе више не може да се чује аплауз за лекаре, јер су они прво почињали са лупањем у 20.05. па су померали време уназад и "природно се накачили на аплауз за лекаре како би то искористили да би правили буку".



"Први дан су кретали у 20.05, па онда у 20.03, а сада немате више аплауза за лекаре. Они су политички злоуптребили аплауз за оне на првој линији одбране од корона вируса и угасили га да би показали политичко опредељење", каже Брнабић.



Сматра да је тај протест лупањем о шерпе 90 одсто политички зато што су на њега позвале политичке станке и покрети.



"Није спонтано настао, нити је спонтано организован. Сетили су се да се накачце на аплазу за лекаре и захваљући њима нема аплауза за лекаре", рекла је Брнабић.



Упитана о скуповима у време забране кретања, као што је окупљање дела опозиције на степеницима парламента, протест на Доњем Дорћолу, као и паљење бакљи на крововима, Брнабић каже да се увек гледа колико неко као јавна личност носи тежине и да је зато понашање дела опозиције из СзС у време забране кретања "неодговорност епских размера".



"Када говоримо о било каквим кршењима мера које су ту само да би заштитиле људске животе, питам се каква је то неподношљива лакоћа неодговорности коју показују лидеи СзС тиме што крше мере и кажу да не позвају грађане на кршење мера, али своји приемтом позивају људе да се тако понашају", рекла је Брнабић.



Упитана о одговорности за паљење бакљи на крововима, Брнабић је навела да сви морају да одговорају за кршење мера, али да те људе не би стављала у исту раван са лидерима дела опозиције.



"Те личности нису јавне за разлику од Ђиласа који даје пример другима да крше мере и као јавна личност има већу тежину", каже Брнабић.



Поводом окупљања на Доњем Дорћолу у знак протеста због изградње тролејбуске мреже, Брнабић је рекла да су током ванредног стања настављени и инфраструктурни радови где год је то било могуће, како би привреда радила и како би грађани после Ковида-19 могли да се врате нормалном животу.



"Дали смо инструкцију да се сви радови, који могу, наставе. Тако ћемо до краја маја, средином јуна имати Научно-технолошки парк у Нишу који изгледа као свемирски брод", навела је председница Владе.

Пише:
Пошаљите коментар
Брнабић: Србија има спреман план за после кризе

Брнабић: Србија има спреман план за после кризе

29.04.2020. 20:52 20:54