Брнабић: Односи између Србије и Албаније никад бољи
ДРАЧ: Српска премијерка Ана Брнабић сматра да су односи између Србије и Албаније бољи него икада, што је врло позитиван знак, а заслуга је Александра Вучића и Едија Раме.
За такве односе је заслужно и "лично пријатељство" председника Србије и премијера Албаније, изјавила је Брнабић за лист "Албаниан дејли њуз", на маргинама неформалног састанка шефова влада земаља Западног Балкана који је одржан у суботу у Драчу.
"То показује колико је важно да се често састајемо, јер такво пријатељство је преточено у економску и друштвену агенду обе земље", рекла је она.
Брнабић је истакла да, као нови премијер Србије, намерава да настави билатералну сарадњу две земље и да "надграђује оно што је председник Вучић започео са премијером Рамом".
Она је, говорећи о односу Београда и Приштине, рекла да је "дијалог увек добра ствар" и да је неопходно да се настави.
"Србија је дубоко посвећена регионалној стабилности и отворена је за дијалог са Приштином. Мислим и да је председник по том питању био веома јасан и ја сам као премијерка сагласна. Влада је посвећена том циљу. Не видим други начин да овај регион буде стабилан, а без стабилности, нема бољитка за све грађане", истакла је Брнабић.
Она је изразила очекивање да ће и Приштина бити отворена и посвећена дијалогу.
"Много је урађено по питању личног поверења и односа, а чињеница да се често састајемо и редовно разговарамо, показује да улажемо напоре како бисмо савладали препреке. Наша сарадња је вероватно кључни корак у исправном правцу", рекла је премијерка.
У региону је, како додаје, остало међутим још много посла, а постоје отворена питања између Хрватске и Словеније, Србије и Хрватске, па Београда и Приштине.
"Ипак, везе јачају и оптимистична сам по питању будућности региона, за који верујем да има много потенцијала. Сарадња, јачање добросуседских односа и наставак политике помирења су важни за даљи европски пут читавог региона. Било би штета за све наше грађане када не бисмо то искористили", рекла је Брнабићева.