light rain
3°C
20.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0918
usd
113.6593
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Бо: Нема малигног утицаја Кине на Србију, сарадња обострано корисна

09.01.2021. 12:21 12:22
Пише:
Фото: Амбасадорка Кине у Србији Чен Бо Фото: Танјуг/видео

БЕОГРАД: Амбасадорка Кине у Србији Чен Бо не може, како каже, да препозна малигни утицај њене земље на Србију, о коме говори политички Запад, истиче да јој је тешко да разуме да је добар развој српско-кинеских односа препрека уласку Србије у ЕУ и наглашава да је снажна и стабилна Европа и у интересу Кине.

Бо у интервјуу за Танјуг констатује да постоје одређени фактори који не желе добар развој српско-кинеских односа, јер сматрају да то утиче на њихове интересе у Србију и напомиње да развој односа Кине и Србије никада није био усмерен према трећој страни и да је очигледно да је сарадња ове две земље допринела развоју Србије.



Како објашњава Кина никада није тежила за утицајем на унутрашњу и спољну политику Србије, увек је поштовала избор Србије за њену придруживање ЕУ, а уз то, констатује она, многе државе чланице ЕУ имају далеко вечи обим сарадње са Кином у односу на Србију.



"Сарадња Кине и Србије је обострано корисна и у складу са интересима и жељама наша два народа. Уверена сам да ови фактори неће имати велики утицај на односе наше две стране", наводи Бо.



На питање шта види као кључни изазове у даљем развоју српско-кинеских односа, кинеска амбасадорка у Београду каже да је тренутно највећи изазов пандемија.



"Она је утицала на брзину и на динамику реализације пројеката у оквиру наше сарадње, као и на размену људи и комуникацију лицем у лице", каже Бо и тврди да је то први и можда највећи изазов.



Други је, додаје она, како продубити међусобну сарадњу, подстаћи њен квалитет и ефикасности, а у интересу развојних потреба две стране, с обзиром и на постојање, како каже, неких фактори који не желе добар и даљи развој кинеско-српских односа, уверени да то утиче на њихове интересе у Србији.



"Из перспективе пријатељства и сарадње могу да кажем да утицај и Кине и Србије заиста временом све више расте", тврди Бо и додаје да из дана у дан све више Срба жели што више да сазна о Кини, кинеској култури, историји, језику, па чак и о кинеској кухињи, те да све више људи постају корисници српско-кинеске сарадње.



Сарадња Кине и Србије, додаје она, све више доприноси и развоју Србије у различитим областима.



"С друге стране ситуација је иста. Утицај Србије у Кини временом такође расте. Број универзитета у Кини који нуде предмете на српском језику се повећао са једног на седам у протеклих неколико година", објашњава Бо.



Она наглашава да је свеобухватно стратешко партнерство Кине и Србије издржало искушења пандемије и очувало тренд развоја и напретка.



"Кина и Србија се међусобно подржавају и заједнички боре против епидемије чиме смо ми доказали да смо челични пријатељи. Активно унапређујемо нашу сарадњу и она је у многим областима попут изградње инфраструктуре, економије, трговине, телекомуникације и високих технологија остварила значајне резулате што је помогло у економском опоравку наше две земље и потврдило да су Србија и Кина поуздан партнери", објашњава Бо.



Такође похвалила је српске власти за велике напоре у борби против пандемије и додала да су она лично и њене колеге имали интензивну комуникацију у борби против вируса и са председником Србије, премијером, министрима, медицинским стручњацима, али и са привредницима.



"Српска страна на време је осигурала велику количину медицинског материјала и опреме, изградила нове лабораторије и болнице и повећала капацитете за тестирање, за лечење ове болести, а сада и вкацинисање", каже она.



Спрска страна, наглашава Бо, држи се принципа живот пре свега, а стопа смртности од короне у Србију је и даље испод један одсто.



"Ово је за цео свет изузетан резултат, а док се бори против епидемије, српска страна такође одржава и економски и социјални развој и осигурава запосленост. Све ове резултате није лако постигнути", закључује Бо.

Пише:
Пошаљите коментар