Балинт Пaстор: Политизирање неће донети закон о финансирању АПВ
НОВИ САД: Посланици Савеза војвођанских Мађара у Народној скупштини не подржавају иницијативу Лиге социјалдемократа Војводине да се о Војводини отвори посебна расправа у том парламенту, као ни њене предлоге декларације о Војводини и закона о финансирању, који су јуче достављени народним посланицима.
Јер, како то шеф посланичке групе СВМ-а Балинт Пастор објашњава за „Дневник”, СВМ „не види какве би користи Војводина имала од отварања политичке дебате о тим питањима”.
Због чега такав став кад се СВМ од самог почетка залаже за то да Војводина добије закон о финансирању и што веће надлежности?
– Наш став у односу на та два питања се није променио, али сматрамо да отварање политичке расправе у парламенту не би водило бржем решавању тих питања. Чињеница је да доношење закона о финансирању касни више од десет година јер је по Уставу требало да буде донет још крајем 2008. Наравно, СВМ жели да Народна скупштина што пре усвоји тај правни акт, као и закон о што озбиљнијим надлежностима Војводине, али сматрамо да политизирање питања Војводине неће томе допринети. Уколико се та питања отворе приликом евентуалних уставних промена, наравно да ћемо се залагати за то да Војводина добије што озбиљније надлежности и закон о финансирању. У овом тренуткум, међутим, не постоји политичка воља за то, нити ЛСВ представља неку политичку снагу, а има га и на једној и на другој страни.
Да ли сте прочитали шта стоји у тим документима лигаша?
– Јуче смо их добили и још нисам имао времена да их детаљно проучим, али ћу то, наравно, учинити већ сутра.
Ове године грађани који не живе на територији Мађарске, а осим српског имају и мађарско држављанство, први пут могу учествовати на изборима за Европски парламент 26. маја. Да ли СВМ има свог кандидата као што је имао пре пет година на листи Фидеса?
– Да имамо, наш кандидат је поново Андор Дели. Он се налази на недавно објављеној листи Фидеса, на месту које му с великом вероватноћом обезбеђује нови посланички мандат у Европском парламенту. Нама је веома важно да што већи број грађана с двојним држављанством изађе на изборе и подржи Фидесову листу. Најпре због тога што нам је Фидес стратешки партнер, као и због тога што сматрамо да се Андор Дели одлучно залагао за придруживање Србије Европској унији и бранио интересе Србије, као и интересе војвођанских Мађара. Тако да ћемо организовати кампање широм Војводине за изборе за Европски парламент и позваћемо грађане који желе да искористе своје бирачко право да гласају за листу Фидеса. Они то могу учинити слањем писма, као што су урадили и приликом парламентарних избора у Мађарској.
Да ли имате податак о томе колико људи у Војводини има двојно држављанство?
– Немам тачан податак, мислим да тај број се креће између 120.000 и 130.000.
Имају ли и грађани Војводине, који осим српског имају, примера ради, румунско, словачко или хрватско држављанство, такође право да учествују на изборима за Европски парламент?
– Не бих знао да кажем јер осим за Мађарску, немам сазнања о томе како су то друге државе регулисале својим правним актима. То је, наиме, унутрашње питање сваке државе чланице ЕУ.
Е. Марјанов
Враћање бесправно одузете имовине
Какав је ваш коментар поводом саопштења Министарства спољних послова Мађарске о томе да ће Србија почети да враћа бесправно одузету имовину и Мађарима који немају српско држављанство?
– То указује, као што је и у саопштењу наведено, на изузетно добре односе између Србије и Мађарске. Таквих захтева из Мађарске има неколико десетина, а ради се о потомцима људи који су живели на некадашњој територији Југославије којима је после Другог светског рата одузета имовина, али живе у Мађарској и имају мађарско држављанство. Те захтеве Агенција за повраћај одузете имовине није одбила ни до сада, што је добро јер је доказ да Србија жели свима да врати бесправно одузету имовину, само је решавање тих захтева било одложено док се не види да ли постоји реципроцитет између две државе, односно да ли су и грађани некадашње Југославије могли добити имовину одузету у Мађарској у време када је тамо тај процес био спроведен. Наш закон се, наиме, односи само на повраћај бесправно одузете имовине држављанима Србије. С обзиром на то да је Мађарска у међувремену доставила документ као доказ да је обештетила грађане некадашње Југославије, тај процес је покренут и овде за мађарске држављане. Додао бих да је СВМ последњих неколико месеци водио разговоре у обе владе да се то питање реши, и две владе су преговарале на ту тему, а резултат је да ће Србија вратити бесправно одузету имовину и Мађарима који немају српско држављанство.