Кина ће изградити постројење за претварање кухињског отпада у гориво за бродове
Једна од највећих компанија за снабдевање природним гасом у Кини најавила је изградњу постројења у којем ће се кухињског отпада у зелени метанол.
Зелени метанол је алтернативно гориво које транспортна индустрија у Кини може користити за смањење загађења и повећање ефикасности.
Схи Pingyang, потпредседник компаније Shenergy, новинарима је рекао да ће постројење бити спремно до краја 2025. године те да ће моћи да производи 70.000 до 100.000 тона метанола.
Метанол је безбојна течност која се углавном користи за производњу других хемикалија као што су формалдехид, сирћетна киселина и пластика. Такође, може се користити и као извор горива за моторе.
Међутим, за разлику од традиционалног метанола који потиче из фосилних горива, зелени метанол се производи из извора с ниским уделом угена као што је биомаса или пак "хватањем" угљена.
Према извештају Светског економског форума (WEF) из 2023. године, зелени метанол може смањити емисије угљен-диоксида за 60 до 95 посто. Извештај наводи да такођер може укинути емисије сумпорних оксида и честица.
Алтернативно гориво се може мјешати с бензином или дителоом без потребе за великим модификацијама мотора те се користити у свим типовима возила.. Такође, зелени метанол може послужити као сировина за производњу других хемикалија и материјала те на тај начин смањити зависност хемијске индустрије о фосилним горивима.
WEF очекује да ће производња зеленог метанола бити повећана на 500 милиона тона до 2050. године с 0,2 милиона тона колико се годишње производило до прошле године. Према проценама Међународне агенције за обновљиву енергију, то ће смањити испуштање 1,5 гигатона угљен-диоксида годишње.
Кина користи све алтернативне изворе енергије како би задовољила своју све већу потребу за снагом. Земља се фокусира на нуклеарне, хидро, соларне и друге начине да задовољи своје потребе за енергијом. Зелени метанол је једна од алтернатива, која може бити корисна у сектору транспорта те га учинити одрживим и без емисија, уз смањење оперативних трошкова.
Одвојени отпад од хране се може користити за производњу компоста или метана, док уља могу користити индустријском сектору земље.
Потпредседник Shenergyja је рекао да већ постоји инфраструктура потребна за производњу зеленог метанола те је увјерен да би се могао производити по нижој цијени од међународног стандарда.