Злостављање мора да се заустави
Глобална кампања „16 дана активизма против насиља над женама”, која се сваке године обележава од 25. новембра до 10. децембра, обухвата четири датума која повезују жене, насиље и људска права.
Тим поводом у Плавој сали Скупштине града одржана је трибина о насиљу према женама и законским мерама заштите „Кроз живот без насиља”. Предавање је део програма „Информисање јавности о мерама заштите у ситуацији насиља путем медија и кампања”.
Како каже помоћница градоначелника Новог Сада Љиљана Коковић, то је врло озбиљна и комплексна тема па је неопходно помоћи и подржати жене које су изложене било којем виду насиља.
„Током кампање одржано је много трибина, округлих столова, предавања и радионица које су усмерене на оснаживање жена и превенцију насиља“, истакла је Љиљана Коковић, и поручила да је потребно да у борби против насиља над женама учествује читаво друштво, а Град финансирањем Сигурне женске куће, Сигурне дечје куће, Саветовалишта за младе и Саветовалишта за брак и породицу покушава да омогући угроженима психолошку помоћ и да их заштити.
Према речима координаторке у Полицијској управи Нови Сад за насиље Далиборке Војводић Томовић, на подручју града у протеклих пет година број кривичних дела насиља у породици је у порасту.
„У првих 11 месеци регистровали смо укупно 675 тих кривичних дела, док смо их за исти период прошле године регистровали 447“, објаснила је Далиборка Војводић Томовић.“Међутим, тај пораст броја кривичних дела не значи нужно да је насиље у породици у порасту, већ да су грађани много информисанији и едукованији те умеју да препознају насиље и да одреагују правовремено. Осим тога, нови Закон о спречавању насиља у породици, који је ступио на снагу 1. јуна, омогућио је да новосадска полиција, закључно с 30. новембром, изрекне 431 меру привременог удаљавања насилника из дома и 751 меру привремене забране злостављачу да контактира са жртвом и прилази јој.“
Из Завода за равноправност полова кажу да они током целе године спроводе разне активности да би се помогло жртвама и апелују да се сваки вид злостављања пријави.„Нажалост, број кривичних пријава на нивоу целе Србије је и даље велики“, каже директорка Завода за равноправност полова Диана Миловић.“Трудимо се да информишемо и едукујемо жене јер многе живе у насиљу, али га не пријављују јер га не препознају.“
Трибину су организовали Комисија Супштине града за родну равноправност и Завод за равноправност полова у оквиру „Програма за заштиту жена од насиља у породици и партнерским односима у АПВ”, који има за циљ да обавеже институције да маргинализоване групе жена, као што су оне са села, Ромкиње и жене с инвалидитетом, информише о мерама и ресурсима заштите од насиља и на тај начин подигне њихов активизам.
С. Ковач