Вучевић: У болницама места за још седам дана
До наредног петка, 24. јула, у Новом Саду забрањено је коришћење отворених и затворених базена, спа и велнес центара, као и организовање свечаности, спортских и других забавних манифестација, одлучио је Градски штаб за ванредне ситуације на јучерашњој седници.
Како је наведено, ове додатне мере превенције уведене су како би се избегло увођење ванредне ситуације у Новом Саду и њеног веома неповољног утицаја на градску привреду, услед епидемије вируса ковид-19.
Нешто пре седнице Штаба којим председава, градоначелник Милош Вучевић одржао је конференцију за медије поводом епидемиолошке ситуације у Новом Саду, на којој је стање у граду окарактерисао као „врло драматично, готово незавидно”.
- Апелујем заиста на све људе да схвате да ситуација није нимало наивна, да носимо сви маске и држимо физичку дистанцу. Ако само то применимо, за две недеље ћемо потпуно санирати ситуацију. Ношење маски и држање физичке дистанце биће итекако делотвирно. Тиме ћемо и избећи још тежих и рестриктивнијих мера које би свакако имале неповољан ефекат на привреду Новог Сада - изјавио је том приликом Вучевић.
Он је указао на то да су последњи подаци забрињавајући, да у Новом Саду има више од 800 активних случајева заразе вирусом ковид-19, а да је све више оболелих узраста између 20 и 30 година, док је највећи број оних између 30 и 50 година.
- У четвртак смо имали рекордан број од 399 прегледа у ковид амбулантама Дома здравља. Овим темпом ако наставимо мислим да места у ковид болницама имамо још за седам дана. После тога нећемо моћи да примамо пацијенте и не знам како ћемо моћи да се организујемо другачији пријем заражених. Креће Војна болница у Петроварадину као ковид болница. У договору с Министарством одбране Град је помогао, купили смо потребна средства за дезинфекцију при уласку и изласку и преко „Радосног детињства”, односно централне кухиње, обезбедили смо оброке за тамошње пацијенте и запослене. Имамо још нешто простора у Клиничком центру и то је то. Нема ту неограниченог простора - нагласио је Милош Вучевић.
Без казне нема резултата
Вучевић је, одговрајаући на новинарско пиатње, казао да су разматране и уведене и новачне казне за непридржавање појединих мера, али не и за маске, пошто ту Град нема надлежност.
- То може да ради санитарна инспекција и надам се да ће почети са кажњавањем. Очигледно, другачије се нећемо дозвати памети. Ми смо писали преко 30 прекршајних налога за оне који нису поштовали мере у вези с радним временом и бројем гостију. Што се тога тиче ми ћемо ту да кажњавамо. Нисмо срећни, али очигледно без казне нема резултата. Инспекција је константно на терену, а при томе смо и ту лимитрани бројем људи. Контролишемо све угоститељске објекте и радње. Имали смо проблем с једним трговинским ланцем који је хтео да изигра одлуку око одзвољене шалтерске продаје. Под плаштом шалтерске продаје, уместо јела и пића продавали су своје производе. Има свега, нема солидарности.
По његовим речима, тренутно не постоји пројекција када ће се завршити пораст броја оболелих у Новом Саду, поготово ако се буде показало да не постоји довољна дисциплина и да и даље постоје појаве која су очигледно потенцијална жаришта, као што су славља и масовна окупљања у затвореном простору. Он је напоменуо и да евидентно на наплату долазе догађаји од пред десетак дана.
- Надам се да ће људи прихватити да није срамота носити маску, да није то никаква пресија не знам кога, него питање нашег здравља, очувања нашег живота и помоћ лекарима и медицинским сестрама који су под огромним притисцима. Нисам сигуран ни колико они могу више да издрже, раде већ пет месеци без престанка. Све је дужи период боравка заражених који у болницама остају и по три-четири недеље. Не можемо да испразнимо болнице толико брзо, колико примамо нових пацијената - назначио је градоначелник Вучевић, и додао да привремене болнице сада немају сврху, пошто се лакши случајеви лече код куће.
Вирус не мари за мишиће
Вучевић је јуче указао да је сада практично немогуће контролисати кластере контаката заражених ковидом-19 и додао да се и појединци не придржавау мера (само)изолације. Како је казао, за пораст броја теже оболелих заслужан је дуготрајнији блиски контак, а не мутација вируса.
- Није исто да ли сте пет минута с неким у контакту или пар сати. Изгубили смо млади људски живот од 28 година, што је доказ да нема заштићене категорије. Мене је највише страх од оних људи који мисле да то њих не може да задеси, да су јачи и физички издржљиви. Али ту теретана не помаже. Овај вирус није импресиониран нечијим мишићима, нема правила. Нека нико не мисли да је јачи од тога, посебно млади људи - нагласио је Вучевић.
Како је конференцију одржао пре нових мера Градског штаба за ванредне ситуације, он је тада казао да би увођењем вантредне ситуације у граду, једине преостале мере биле затварање базена и теретана, те скраћивање радног времена угоститељских објеката и продавница до 20 часова, што би угрозило рад угоститеља, али и функционисање града током лета.
- Штранд свакако не бисмо затварали. Он је, по мишљењу епидемиолога, много мање потенцијално жариште. С друге стране, да затворимо Штранд, вероватно би људи ишли на дивље плаже и тиме ризиковали своју безбедност - рекао је Вучевић.
Говорећи о састанку с покрајинским званичницима око епидемиолошке ситуације у Новом Саду, Вучевић се захвалио на бризи за град и додао да нико у граду не бежи од одговорности нити је пребацује на грађане, већ се тражи најбоље решење у датој ситуацији.
- Можемо ми да затворимо све кафиће и 24 часа, али да ли сте сигурни да се људи неће окупљати на другим местима. Шта ћемо да радимо када на Кеју буде пар хиљада људи? Шта ћемо да радимо са приватним журкама на викендицама и вилама на Фрушкој гори? Ниједна мера нема не резултате, ако се не спроводи- истакао је градоначленик Милош Вучевић.
Како је објаснио, Град је пре 10 дана прописао да се не сме ићи на јавна шеталшта без маске уколико не постоји могућност дистанцирања, али да се тога нико не придржава. Напоменуо је и да он не би волео да затвара град, али ће то учинити ако буде морао. Уједно, је додао да се Удружење угоститеља „спрема да пише протестно писмо да им се продужи радно време”. Он је казао и да би након тога уследили захтеви за помоћ онима који су отежано пословали због таквих мера, али да Град нема „врећу блага”, и поред, како је рекао, озбиљног пакета помоћи током пролећа.
- Бојимо се да људи не остану без посла. Важно је да нема великих окупљања. То нам је најважније. Нови Сад има исте мере као и Београд који има ванредну ситуацију. Београд је у много тежој ситуацији, али има посебан статус па не мора све да затвара, као што бисмо ми морали при увођењу ванредне ситуације. Замолио бих све да се уозбиље и разумеју ове поруке. Да не доживе ово као пребацивање одговорности. Нико не бежи од одговорности, али ако не учествујемо сви, не можемо да успемо - закључио је Милош Вучевић.
Светозар Крстић