Вучевић: Размишљамо о скраћењу радног времена
Градоначелник Новог Сада Милош Вучевић, гостујући на ТВ Хепи изјавио је да је здравље грађана изнад свега али и да се сачува економија.
“Борба против короне је пре свега фокусирана на очување здравља и живота наших грађана. Колико будемо успешни у борби против короне, толико ћемо чувати своју економију и обрнуто”.
„Снажна економија вам дозвољава да више улажете у здравство, да помогнете привреду, да лакше издржите ове изазовне тренутке. У Новом Саду људи извозе, раде, јер живот не сме да се заустави. Много је важно издржимо сада ово што је пред нама и да сачувамо економију. Наравно, здравље грађана је изнад свега, али да чувамо економију. После ћемо ићи брже напред и лакше све преболети кроз шта смо пролазили ове године – истакао је он.
Потенцијално пооштравање мера
Вучевић оцењује да се Србија држи, иако је стање врло сложено, али у односу на регион и многе земље у Европи, ми имамо куд и камо бољу ситуацију која, нажалост, лако може да иде у погоршање и тога морамо бити сви свесни.
„Није то плашење грађана са неким неоснованим тврдњама, већ последњих дана видимо колико нам расте тај број инфицираних, али оно што посебно забрињава јесте та попуњеност капацитета наших болница и преоптерећеност нашег здравствениг система. Много је битно да превентивним деловањем чувамо пре свега своје здравље и здравље својих укућана, јер тиме чувамо и здравствени систем целе државе. Што се тиче Новог Сада, другог града по величини у Србији, и по бројевима је после Београда је најугроженији. То је неминовност која не може да се спречи, већа је фреквенција људи, догађаја, фабрика, школа, вртића, стуфената, кафића, ресторана, и то су све потенцијална места где највише долази до трансмисије вируса. Расту бројеви у Новом Саду, и на ивици смо да донесемо још неке ригорозније мере. Не мислим на полицијиски час и карантин, већ о потенцијалној одлуци да се скраћује радно време и да се спречава окупљање већег броја људи у јавном простору. Желимо да сачувамо привреду и града и државе, да сутра можемо да инвестирамо, да не одустајемо од пројеката и социјалних давања, од улагања у обданишта, школе, да све функционише како смо хтели у овим изазовним временима. Мислим да свест о томе постоји код већине грађана, али ако очекујемо да ће сто посто људи на свету било где имати свест, неће. Неко ће прихватити теорије завере да су они јачи од вируса и да не може држава да им намеће нешто што они сматрају да је њихово лично право и слобода.
Први критикују они који не поштују мере
Он истиче да га фасцинира дисциплинованост Аустрије, упркос ригорозним мерама.
„Не разумем кад овде неки кажу - ми нећемо то да поштујемо, ми ћемо да радимо како хоћемо или досадни сте са тим вестима, нећемо да слушамо о томе. Можемо да не слушамо, али нећемо вирус тиме отерати. То што смо ми уморни, што нам је досадно, што не волимо више ништа да чујемо о корони, ево ја први, али морам да слушам јер ми је то посао и то је нешто што нас окружује. Важно је да сачувао здравствени систем, да не претварамо остале болнице у ковид центре, јер ћемо угрозити здавље пацијената који треба да се лече од неких других болести. Није једина болест корона. А ми са овим притиском на болнице и на домове здравља онемогућавамо грађанима да се лече. Имате онколошке пацијенте, кардиоваскуларне, неуоролошке, пулмолошке који морају да се лече. Има један интересантан социолошки феномен: они први који не поштују одлуке државе, када не дај боже се разболе, први су који сликају, твитују и објављују на друштевним мрежама колико чекају у редовима на преглед. Само што су заборавили једну доста важну чињеницу – да су својим поступањем допринели до такве ситуације, пошто не постоји ниједна држава на свету којој је здравствени систем таквог капацитета да може све да прими, излечи истог тренутка и да сви буду прегледани. Не знам шта је наша жеља, да здравствени систем доведемо до пуцања, да нам лекари и сестре више не могу да раде, и шта онда, да гледамо ко је крив.
Ништа више неће бити исто
Он истиче да је у једну ствар сигуран: да ништа више неће бити исто.
„Ни та обична животна питања, да ли се враћамо на планину, на село, или имамо неке објекте да можемо викенде да проводимо до геостратешким ствари. И највише нас обмањују они који се претварају да ће све бити исто, и који не схватају нека нова правила и нове чињенице. Бојим се да смо и у Европи прилично успавани и да правимо да се ништа не дешава. Очигледно су неке ствари у току, то је реалност. Корона ће убрзати разлике и интензивирати оне које настају на геостратешком плану. То вам показује и реална политика.
Као што ми у Србији не верујемо да Србија има најбоље економске резултате у Европи у две године. То је вест која је до јуче била незамислива, а данас је у једној мери неприхватљива. Чули сте та је рекао председник Вучић, колико ће Србија ту да одскочи у односу на Хрватску. Сада те разлике посебно добијају на интензитету – или идете брже или још више пропадате.
Трамп срушио све прогнозе
Вучевић се осврнуо и на изборе у САД, коснтатујући да постоји различитост између САД и континенталног дела Европе.
- Велика је разноликост унтар саме Америке јер постоје различита првила унутар савезних држава. Они себе доживљавају као један континент. Сам начин гласања, дан када се гласа, све је другачије. Али, та правила код њих функционишу. Трамп тренутно води у Пенсилванији. Њихови изборни тимови сада не спавају, они четири године чекају ове изборе. Поред председничких избора, избори су и за једну трећину Сената и за цео Конгрес САД, па се одлучује ко ће имати већину. Мене су шест месеци убеђивали да Бајден побеђује сигурно. То показује да не можете увек да предвидите како обичан народ размишља. Очигледно је да улазимо у неизвесну завршницу, ми можемо то да посматрамо и да покушамо да успоставимо што боље односе са будућим америчким председником. Већина Срба вероватно навија за Трампа. Можемо већ сада констатовати да је Трамп срушио све прогнозе да ће бити поражен и да је учинио изборе неизвесним – рекао је Вучевић.