Венци у част ослободиоцима у Првом светском рату
Дан ослобођења Новог Сада у Првом светском рату, 9. новембар, обележен је у порти Успенске цркве полагањем венаца и поменом страдалима код Спомен-крста палим борцима од 1912. до 1918. године.
Венце је положио председник Скупштине града Здравко Јелушић, заједно с делегацијама Удружења потомака ратника Србије 1912–1920. године, као и Војске Србије. Помен страдалима одржало је свештенство Српске православне цркве.
– Данас је 101. годишњица од уласка српске војске у Нови Сад после Првог светског рата, и то је и симболичан почетак новог века у памћењу тог догађаја – истакао је Јелушић. – То је битан камен међаш у историји града. Од тада Нови Сад престаје да буде паланка и почиње да се развија у град, те у истинском облику постаје центар српске културе, свега онога што се дешава на овим просторима преко Саве и Дунава, односно на подручју данашње Војводине. То је више него значајан датум за Нови Сад и верујем да ће се кроз векове обележавати, као што и ми имамо обавезу да га данас обележавамо и можда једног дана да му дамо већи значај него до сад.
Председник Удружења потомака ратника Србије 1912–1920. године „Нови Сад” Горан Максимовић истакао је да 9. новембар „представља један од најсветлијих тренутака историје наше вароши”.
–Тог 9. новембра српска ослободилачка војска, под командом мајора Бугарског, ушла је и ослободила овај град после вековног ропства – нагласио је Максимовић. – То је омогућило да се 25. новембра одржи Велика народна скупштина и да се данашња Војводина присаједини Краљевини Србији. Од тог тренутка па до данас ми живимо заједно и наш народ је слободан у исповедању своје националности, вере, културе и просвете. Боримо се за то да и 25. новембар буде велики државни празник јер ми већег дана у савременој српској историји немамо.
Максимовић је том приликом подсетио и на чињеницу да је тог дана, док је аустроугарска војска била у расулу и повлачењу, град ослобођен без жртава.
– Постоји сачуван траг – команда мајора Бугарског својој војсци да ни под каквим околностима не сме бити испаљен ниједан метак, да не буде крађе, нити било каквог непочинства – рекао је Максимовић. – Фотографије од тог дана су сачуване и због тога је немогуће сакрити да су варошани Новог Сада, као један, дочекали војску у шпалиру, а да је сам мајор градоначелнику донео папире своје Врховне команде. На величанствен начин они су прошли, и то је дивна слика за сва времена.
Б. Павковић