Уз експерименте хемија није баук
Радионица и разговор о књизи „Урнебесна хемија“, у оквиру програма Змајевих дечјих игара, уприличени су у просторијама Дигиталног омладинског центра Градске библиотеке у Новом Саду, чему су присуствовали ученици Приватне основне школе „Кирило и Методије“.
Ауторке Драгана Петровић Косановић и Андреја Лесковац су деци представиле књигу на занимљив начин, кроз неколико експеримената, док је делове из књиге читао дечји аутор Бранко Стевановић.
– Покушале смо да приближимо деци науку и да на тај начин покажемо да хемија није баук – објаснила је једна од ауторки Андреја Лесковац. – Имали су прилику да се увере у то да црна боја заправо није црна, правили смо шарену, односно чаробну кишу, вулкан, лава-лампу и предочили им на који начин се могу пренету вируси и бактерије. За све што смо данас радили, користили смо материјале које они могу да нађу код куће, потпуно природне, а експерименти су били потпуно безбедни.
Програм „Галерија на асфалту”, у оквиру којег ће малишани из ПУ „Радосно детињство”, из вртића „Чаролија” и „Мрвица” цртати цртеже, биће уприличен данас од 9.15 часова у Дунавском парку. Програм Уметничког удружења KLASSIKUM, под називом „Класика у посети”, биће одржан у 9.30 часова у Атријуму Градске библиотеке, Дунавска 1. Шетња кроз културно наслеђе Новог Сада и предавање „Кроз улицу липа” биће одржани у 9.45 часова у Дунавској и Змај Јовиној улици и на Тргу слободе. Радионица и разговор о књизи „Кишни облак” биће уприличена у 11 часова у Атријуму Градске библиотеке. Музички и поетски програм „Овде станују песме” биће одржан од 17.30 до 19.30 часова на градском игралишту на Детелинари, између улица Николе Миркова и Јанка Чмелика, затим у Петроварадину, Улица Фрушкогорског одреда, Блоку 8 и у Лиманском парку. Спортски и плесни наступи деце и младих под називом „Плесни подијум” биће реализован у 18 часова у Соколском друштву „Војводина”, Игњата Павласа 2–4.
К. И. И.
Један од експеримената, који је деци пружио очигледан доказ за то на који начин се бактерије „лепе“ за руке, био је задатак да руке намажу кремом, а потом нанесу шљокице. Обичним убрусом није их било могуће скинути, као ни влажним марамицама, а једино решење било је прање руку топлом водом и сапуном.
– Данас сам сазнао нешто више о хемији – потврдио је десетогодишњи Петар. – До сада сам знао да је хемија и опасна и смешна и забавна, а сада сам, рецимо, први пут видео да течност која се помеша у посуди може да искочи. Сада смо помешали сирће и соду бикарбону. Мене хемија не интересује, више сам за спорт. То је први пут да учествујем у Змајевим дечјим играма.
Б. Павковић