УПРАВА ЗА КОМУНАЛНЕ ПОСЛОВЕ РАСПИСАЛА ДВА ТЕНДЕРА Више од 30 милиона динара за одржавање фонтана и чишћење графита
Фонтане би требало да представљају украс сваког града, идеално место за освежење у врелим летњим данима и омиљени кутак окупљања свих генерација.
Одржавање седам фонтана коштаће око 11,8 милиона динара, док ће за уклањање графита са фасада зграда, споменика и других јавних површина Град издвојити готово 18,2 милиона, односно то су процењене вредности две јавне набавке које је расписала Управе за комуналне послове.
Одржавање фонтана сезонски је посао и обавља се од априла до почетка зиме, а обухваћене су оне на Београдском кеју, код ТЦ „Променада”, у Католичкој порти, Кампусу, на Тргу Доситеја Обрадовића, као и на Позоришном тргу и две у парку на Новом насељу („Поток” и „Мирна”). Иако у први мах делује чудно што Град плаћа одржавање три водена огледала испред „Променаде”, та фонтана је на списку јер се налази на јавној површини и њену градњу је, у оквиру партерног уређења око тржног центра, финансирао Нови Сад. О фонтани „Девојка с рогом изобиља” у Дунавском парку, међу Новосађанима познатој као „Нимфа” и „Купачица”, брине „Градско зеленило”, док су оне код „Норка” у Јеврејској улици и седишта „НИС-а” на углу Булевара ослобођења и Народног фронта”, у приватном власништву.
Код свих фонтана предвиђени су мање-више исти радови, али је разлика у обиму посла, пошто су у питању различити системи. Одржавање подразумева пуштање у рад, након конзервације, те замену дотрајалих делова у периоду експлоатације, третирање воде хемијским средствима, обилазак и контролу у току рада, као и поправке услед неке хаварије. Осим тога, проверава се бистрина воде и базен чисти од лишћа, смећа..., а када дође хладнији период, водоскоке је неопходно заштитити и припремити их за зиму.
Како су својевремено за „Дневник“ у Градској управи објаснили, на функционисање фонтана утиче много фактора, а узроци оштећења су различити, од плављења хидро-машинских просторија, услед обилних падавина или хаварија на водоводном и канализационом систему, затим дотрајалост опреме, али и вандализам.
Уклањање графита са објеката и споменика
Када је реч уклањању графита, то подразумева чишћење јавних објеката и споменика, као и оних видљивих са површина јавне намене. Уклањање цртежа може се обављати механички (префарбавање) и хемијским средствима, која, како је објашњено морају бити еколошки испитана и нешкодљива.
Извођачи, с којима ће бити закључен уговор на девет месеци, морају располагати са хидрауличном дизалицом висине најмање 25 метара, као и машином, уређајем за чишћење графита.
За надзор над пословима одржавања фонтана и уклањања графита задужена је Градска управа за грађевинско земљиште и инвестиције, која ће одабраним извођачима достављати радне налоге. Понуде на тендер за одржавање фонтана подносе се до 29. марта, односно уклањање графита дан раније.
Ј. Вукашиновић