Уклоњени радиоактивни громобрани у граду
Са свих стамбених зграда и јавних објеката у Новом Саду уклоњени су радиоактивни громобрани.
Тај важан посао завршен је крајем прошле године. Како за „Дневник“ истиче чланица Градског већа за урбанизам и заштиту животне средине Мира Раденовић, тиме је направљен још један корак ка здравијем Новом Саду, граду који брине о заштити животне средине и здрављу свих грађана. Она додаје да се изузетном акцијом дошло до одличних резултата.
– Анализом и радом на терену, констатовано је да постоји 36 радиоактивних громобрана на територији града – казала је Мира Раденовић. – Обезбеђен је новац за њихово уклањање и постављање нових на свим локацијама које су у јавном власништву или на зградама за колективно становање. На објектима у приватном власништву, на којима је било таквих громобрана, покренути су поступци за уклањање, у складу са Законом о радијационој и нуклеарној сигурности и безбедности. Уз одличну сардњу с власницима тих објекта, акција се такође приводи крају.
Подсећамо на то да је присуство радиоактивних громобрана било деценијски проблем у Новом Саду. Наиме, такви громобрани представљају изворе јонизујућег зрачења, а шездесетих година прошлог века постављани су у циљу ефикасније заштите од атмосферског пражњења грома на појединим локацијама у граду, о којима није вођена тачна евиденција. Посебно су били проблематични оштећени радиоактивни громобрани, али и неодговарајуће поступање с њима. Да би се елиминисао могући ризик по здравље људи, али и по животну средину, закон је прописао забрану њихове даље употребе.
– Један од изазова из области заштите животне средине за Град Нови Сад био је уклањање радиоактивних громобрана и њихова замена одговарајућим. Зато је одлучено да се решавање тог проблема стави на листу приоритетних активности за 2019. годину. Опредељен је новац за израду Студије распореда радиоактивних громобрана у граду Новом Саду, која је поверена Департману за физику Природно-математичког факултета – казала је Мира Раденовић. – На основу података из Студије, схватили смо да је изузетно важно да сарађујемо с грађанством и да уз добру комуникацију можемо много тога урадити. Када смо планирали акцију уклањања радиоактивних громобрана на територији града, кључна ствар било је планирање, да видимо колики је то проблем и колико таквих громбрана има и нисмо имали тачну евиденцију о томе где су. Стога смо предузели све оно што је у нашој надлежности и успели да реализујемо планирано, тако да је Нови Сад – град без радиоактивних громобрана.
А. Брзак
Фото: Град Нови Сад