У оштећене домове у Доситејевој вратиле се три породице
Иако им је Град обезбедио новац за кирију у наредних шест месеци, док се оштећени објекат не санира или не пронађе неко друго трајно решење, три од укупно 12 породица из Доситејеве 11 није успело да нађе подстанарске станове, те поново бораве у својим разрушеним домовима.
Новосађани који су због нелегалних грађевинских радова фирме „Астра план” на суседној парцели остали без крова над главом, захваљујући доброј вољи хотелијера, до 1. октобра живели су у хотелима „Нови Сад” и „Парк”.
Председник Скупштине станара Драган Митровић напомиње да је девет породица, укључујући и његову, захваљујући Граду, који је испунио обећање и обезбедио им новац за кирију, успело да изнајми станове, док остали поново бораве у својим оштећеним домовима. Од три породице које су се вратиле, две су из левог, директно оштећеног дела објекта, који је средином августа остао без спољног зида, а једна из десног.
– Те три породице припадају ромској заједници па је, нажалост, вероватно то разлог што нико неће да их прими као подстанаре – рекао је Митровић, и нагласио да је једна породица с двоје мале деце, од којих једно не иде у школу. – Грађевинска инспекција установила је да наши станови нису безбедни за живот, стално се чује пуцкетање, појављују се нове пукотине, чак и у десном крилу објекта, који није директно оштећен.
Спољашњи зид куће у Доситејевој 11 обрушио се средином августа, након што је инвеститор почео да копа темеље за зграду на суседној парцели. Том приликом уништени су домови 12 породица, које су до одласка у хотел боравиле у разрушеним становима. После састанка с градоначелником 23. августа, договорено је да ће станари месец дана боравити у хотелу, а након тога ће им Град, на основу социјалне помоћи за угрожене, плаћати кирију пола године и то 110.000 динара по домаћинству. Вучевић је тада нагласио и да случај у Доситејевој треба да покаже да држава неће дозволити дивљу градњу и да ће одговарати свако ко буде изводио радове нелегално.
Станари напомињу да се инвеститор због ког су остали без крова над главом није удостојио ни да их обиђе, и сумњају да ће испунити своју обавезу према њима, будући да ни рупу до њиховог објекта није затрпао, а по налогу Грађевинске инспекције морао је то да учини до 28. августа. Сагласни су у томе да је инвеститор своју „стручност” већ доказао и не желе да санацију њихових домова ради онај због чијег је немара и нестручности срушен читав зид зграде. Да би заштитили своје интересе и од инвеститора наплатили потраживања, сви заједно ангажовали су адвоката, који је, како нам је објаснио Митровић, успео да издејствује забрану отуђења парцела у Доситејевој 9.
– Реч је о згради која је стара око сто година, па мислим да санација и није баш најбоље и најисплативије решење – рекао нам је он, додајући да је најбоље решење за њихово трајно збрињавање да неки инвеститор купи парцелу и на месту њихових разрушених домова сазида нову вишеспратницу.
Митровић напомиње и да су се појавили мешетари који желе да искористе ситуацију и на њиховој муци зараде, а он, али и његови суседи, изненађени су што још нема никакве оптужнице, нити је било ко од одговорних за њихову муку завршио у притвору.
Ј. Вукашиновић