Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

У ОШ „Вук Караџић” отворена Европска зелена недеља

01.06.2021. 10:27 10:30
Пише:
Фото: Дневник (С. Шушњевић)

Међународна еколошка манифестација Европска зелена недеља (EUGreenWeek2021) се у Новом Саду обележава четврти пут, а јуче су прве активности реализоване у ОШ “Вук Караџић” на Салајки.

Према речима  директорке те школе Зорице Зељковић, деца су реализовала разне огледе на тему очувања животне средине, а неке од активности су и ликовног карактера.

- Деца цртају на тему “Наша будућа школа”, кроз које ће представити своје идеје и визије како би они волели да изгледа наша школа, Салајка, па и Нови Сад у будућности - каже Зорица Зељковић. - Пошто већ четири године реализујемо Европску зелену недељу, по речима родитеља, деца им често долазе и исправљау их у томе како треба да рециклирају и одвајају смеће, али указују и на друге сличне акције, те мислим да ово што радимо има и те како смисла.

По речима директорице Зељковић, школа се, иначе, целе године бави очувањем и заштитом животне средине. Најмлађи су, можда, највише заинтересовани јер им је све ново и занимљиво. Али за њима не заостају ни ученици од петог до осмог разреда, који са посебним ентузијазмом прилазе тој проблематици, али и на одређеном нивоу.

- Праве презентације и приказују их својим вршњацима у другим школама - објашњава наша саговорница. - Деца данас раде разне огледе, како то заштита животне средине утиче на квалитет живота. Раздвојене су три теме: заштита воде, заштита земљишта и заштиту ваздуха. Учестововали смо у мерењу фреквенције саобраћаја и интензитета загађења буком у једној од најпрометнијих улица у граду - Партизанској улици, што иначе радмо на свака три месеца. Деца ће представити резултате, а замислили смо да направимо и један апел на грађане Салајке, па можда и Новог Сада да барем један дан смањимо употребу аутомобила.

Упркос пандемији коронавируса, а поштујући све здравствено-безбедносне мере које су на снази, и ове године су, као и лане, активности Европске зелене недеље успеле да се реализују “уживо”. Поменута недеља има за циљ да подигне свест код деце предшколског и основношколског узраста, али и шире јавности о значају очувања животне средине.

- Желимо да видимо како оно што имамо од материјала и што најчешће, нажалост, заврши као отпад у природи може да буде предмет поновне употребе - објашњава чланица Савета Месне заједнице “Салајка” Сара Новаковић. - Тако ће у ОШ “Јожеф Атила” бити организована циркуларна мода. Тада ће деца од рециклирајућих материјала правити разне одевне предмете и модне додатке, које ће приказати на модној ревији. Трећи учесник на нашој манифестацији је ОШ “Доситеј Обрадовић” са Детелинаре и они ће показати начине употребе нових алтернативних извора енергије. Тако ће кроз употребу папира и рециклирајућих материјала направити макете како би требало да изгледа ново насеље са соларном енергијом, прављено од еколошких материјала.

Учесник Европске зелене недеље је и неизоставна Предшколска установа “Радосно детињство”, односно вртић “Бамби”. Европска зелена недеља ће трајати до петка, 4. јуна, када ће најмлађи имати прилике да кроз интерактивне радонице на тему управљања водом, отпадом и рециклажом увиде колико је њихов утицај значајан на климтске промене и квалитет живота уопште. Овогодишњи слоган манифестације је “Деца за чист и зелен Нови Сад”. Поменута недеља је најзначајнија годишња манифестација у еколошком календару Европске Уније - Дирекције за животну средину Европске уније, који су и главни организатори.

За живот будућих генерација

Ученик првог разреда ОШ “Вук Караџић” Стефан Кресић каже да његов разред користи пластичне материјале, попут сламчица, чаша и чепова, како би направили права уметничка дела. Тако се учионица шаренела од разних облика најразличитијег цвећа. Он сматра да природа треба да се чува, као би здравије живели. И сам примећује колико је, нажалост, околина прљава и стално мора да се чисти од смећа јер превише отпада заврши у природи.

- Наш разред рециклира кад год има прилику и увек чувамо природу, никада не бацамо смеће тамо где не треба и увек све стављамо на своје место - поносно ће Теодора Дињашки која похађа четврти разред ОШ “Вук Караџић”. - Данас девојчице праве разне предмете, попут сталака за оловке или цвеће од пластичних чаша и других материјала, као што су шљокице и украсни папир, док дечаци праве ветрењаче од хамер искоришћеног папира. За све ово време колико причамо о загађењу, очувању и заштити животне средне, научила сам да треба да чувамо природу сада, како би будуће генерације имале у чему да уживају. У супротном, свима ће нам се неодговорност обити о главу.

        И. Бакмаз

Пише:
Пошаљите коментар