У Музеју Војводине сваке недеље играонице на темe из уметности и културе
Играоница на тему „Индијанске куће”, која је инспирисана текућом изложбом „Сањао сам... бизони пролазе преријом” биће одржана у недељу, 29. јула, од 11 часова у Музеју Војводине, Дунавска 37.
Ауторка Милица Јосимовић са сарадницама Сташом Арсеновић Копривицом и Снежаном Јосимовић учиће малишане о свакодневном животу северноамеричких Индијанаца и о њиховој постојбини.
Играонице за децу узраста од пет до десет година одржавају се сваке недеље од 11 часова у Музеју Војводине. Трају од сат до сат и по, у зависности од теме и пратеће практичне активности.
Циљ играоница је да децу уведу у свет уметности и културе, да их упознају с културном баштином кроз разне облике стваралаштва и игре. Програм је прилагођен њиховом узрасту, а педагози и кустоси који их осмишљавају труде се да радионице имају неколико нивоа да би биле занимљиве и млађој и старијој деци. За рад се користе различити методички приступи у којима игра заузима доминантно место. Користи се и концепт вршњачког учења, где старији помажу млађима у решавању задатака.
Уводна тема сваке играонице је музеј. Усвајају се основни појмови везани за музејску делатност, најчешће кроз разговор конципиран на питањима примереним дечјем предзнању и искуству. Кроз теоријски део, деца се прво упознају с темом, стичу знања из музеологије, историје, археологије, историје уметности, етнологије, савремене уметности... Следи практични део, у којем понављају и учвршћују стечена знања кроз различите облике ликовног, драмског и вербалног вежбања.
Кустос Музеја Војводине и педагог Слађана Велендечић тврди да је искуство у раду с децом поменутог узраста показало да су за сваку тему готово једнако заинтересована када им је она представљена на примерен и прилагођен начин.
– Наравно да постоје теме које буду занимљивије девојчицама, односно дечацима, као када поредимо накит и моду наспрам јунака и ратника, али управо због тога на веб-сајту Музеја увек унапред објавимо која се тема припрема и да ли је потребно нешто понети са собом – каже Слађана Велендечић, додајући да деца том приликом остају сама у музеју и да тада и родитељи имају сјајну прилику да проведу неко време на изложбама.
Програм радионица, сматра Слађана Велендечић, добар је пут за упознавање богатог културног наслеђа, али и за елементарно културно описмењавање.
– Кроз такве активности утиче се на формирање навика посећивања институција културе, развијање културних потреба и интересовања, формирање емотивног односа према културном наслеђу. На тај начин развија се и осећај одговорности и љубави према културној баштини.
Играонице су бесплатне и није потребно најавити се. Из Музеја кажу да се увек труде да никога не одбију, иако се дешава да буде гужва услед великог интересовања малишана који, када једном дођу, углавном наставе да долазе годинама.
Осим уводне приче о Музеју, остале теме црпу се из богате колекције Музеја Војводине, који, као комплексна установа, има збирке из археологије, историје, историје уметности, етнологије... Теме се бирају спрам годишњег циклуса празника, сезоне, актуелних годишњица и датума. С обзиром на то да се играонице баве и тематским и гостујућим изложбама, може се закључити да су области које ти програми покривају разноврсне и многобројне. До сада се говорило о традиционалним дечјим играма у Војводини, божићним обичајима, старим занатима, животу у средњем веку... Деца су учила и о Доситеју Обрадовићу, Хенрију Муру, Шајкашима и Римљанима.
М. Рашић