У Каћ на изложбу стижу пси из 15 европских земаља
Национална изложба паса свих раса и три специјализоване изложбе паса пете ФЦИ групе, у коју спадају шнауцери и биглови, биће одржана у недељу, 9. септембра, у Каћу, на терену фирме „Унимет” који се налази 150 метара од центра, одмах после пијаце. Манифестација је међународног карактера јер ће угостити излагаче из 15 европских земаља.
– То је пета национална изложба паса, а 15. манифестација Кинолошког друштва „Каћ”, које организује и смотре ловачких паса и испит урођених особина – казао је председник тог друштва Петар Мишић. – Могу се похвалити да сваке године имамо све већи број пријављених паса, што је у садашњим условима велики успех, и надам се да ћемо наставити да бележимо само позитиван раст.
Према његовим речима, прво и основно правило које мора да се испоштује да би пас уопште могао учествовати у некој манифестацији коју организује Кинолошки савез Републике Србије, јесте да буде с родовником Међународне кинолошке федерације, а други је да сви пси учесници буду вакцинисани против беснила и обележени чипом.
– На свим изложбама које се организују у екстеријеру постоје различити узрасни разреди па је тако први резервисан за псе старе од три до шест месеци, затим од шест до девет, па од девет до 18 и тако даље, те је понашање паса на изложбама у складу с њиховим узрастом – рекао је Мишић. – У почетним „baby” и „puppy” разредима су пси који се изводе ревијално, и они представљају припреме за нека даља изагања. Код њих се не може ни очекивати успешна „ринг” дресура. Касније, од девет до 18 месеци, тај тип дресуре је битан сегмент целе приче и ти пси су припремљени за изложбе, „трпећи” све што је потребно.
Како је објаснио наш саговорник, смотра ловачких паса замишљена је тако да се пси оцењују у раду. С тим оценама стичу право да учествују у лову, и то ће бити одржано 23. септембра, да би 1. октобар, почетак ловне сезоне, дочекали спремни. Све расе паса признате од Међународне кинолошке федерације разврстане су у десет група, а једну од њих чине птичари, који се у великом броју користе на нашем терену. Они морају да имају одређене урођене особине које не могу научити од газде. Управо те особине представљају услов да пас учествује у лову.
– Конкретно, за испит урођених особина паса птичара је битно да се пас не боји пуцња, да маркира и показује одређену спремност да сарађује с водичем – казао је Мишић. – Ту нема рангирања нити пласмана, већ се одређује да ли је пас прошао тај испит или не. Услов да пас изађе на испит је да одговара својој раси по свим карактеристима. Стога се пре испита прави смотра паса, када се они добијају оцене адекватне изгледу. Оне морају да буде позитивне да би пас уопште могао да приступи испиту.
И. Миклоши
Пројекат „Приградска насеља Новог Сада” суфинансиран је од стране Града Новог Сада, а ставови изнети у подржаном пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.