overcast clouds
17°C
21.09.2024.
Нови Сад
eur
117.062
usd
104.8191
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Титуле европске омладинске и културне престонице јачају Нови Сад

31.10.2018. 11:36 11:37
Пише:
Извор: Dnevnik (Branislav Lučić)

БЕОГРАД: Нови Сад је први европски град који је у истој години проглашен Европском престоницом културе (ЕПК) за 2021. и Омладинском престоницом Европе (ОПЕНС) у 2019. години, а градоначелник Новог Сада Милош Вучевић те две престижне титуле види пре свега као велику развојну шансу.

Свечано отварање ''ОПЕНС''-а предвиђено је за 19. јануара 2019. године, а увертира за овај догађај биће Генерална скупштина Европског форума младих у Новом Саду, на којој ће 21. новембра бити проглашена европска омладинска престоница за 2021.



Градоначелник Вучевић истиче да су ''ОПЕНС 2019'' и ''ЕПК 2021'' проглашени пројектима од националног значаја и да је њихова организација препуштена, пре свега, културним и омладинским организацијама.



Титуле које су додељене Новом Саду, 2016. године, према речима Вучевића, превазилазе локални карактер и утичу на имиџ не само војвођанске престонице, већ и целе Србије. 



''Пројекти нису елитистичког карактера, не желимо да буду намењени мањим групама, него да сваки грађанин осети и разуме зашто је све ово важно за Нови Сад и Србију'', навео је Вучевић за Танјуг.



Као један од највећих, издвојио је пројекат ''Кинеска четврт'' у оквиру којег ће простор некадашње фабрике ''Петар Драпшин'' у насељу Лиман бити претворен у највећи хаб у овом делу Европе и место окупљања културних радника, омладинских организација, представника ИТ сектора, али и љубитеља старих заната. 



''Биће то мали град који ће живети 24 сата седам дана у недељи и представљати револуционарни замах у даљем развоју Новог Сада, а креативност и продуктивност допринеће да буде самоодржив'', каже градоначелник. 



Додаје да је град од Владе Србије добио 250 милиона динара за обнову фасада, као и да се после 60 година сређује подграђе Петроварадинске тврђаве које ће бити нова пешачка зона и туристичка оаза. 



Вучевић сматра да Нови Сад није искористио све културне и туристичке потенцијале попут чињенице да су у том граду живели и стварали Алберт и Милева Ајнштајн. 



''Замислите шта би неки град у Аустрији или Швајцарског направио од свега тога. Али, верујем да ћемо и ми кроз ова два пројекта постати способнији, креативнији, храбрији, бржи, да се нећемо плашити промена и да ћемо их прихватати'', уверен је Вучевић. 



Како је објаснио, оба пројекта финансирају Град Нови Сад, Влада Србије, Покрајинска влада, европски фондови и приватне инвестиције. 



''Град је уложио између милион и два милиона евра, а улагања расту како се приближава 2021. година. У разговару са челницима градова који су раније били престонице, чули смо да су најуспешнији на један уложени евро зарадили девет, а најмања зарада износила је три евра'', наводи Вучевић.



Уверен је да ће Нови Сад бити ''на висини задатка'' и да ће на најбољи начин представити Србију кроз манифестацију ЕПК која ће бити званично отворена 13. јануара 2021. године дочеком православне Нове године. 



Као предност Новог Сада у односу на румунски Темишвар и грчку Елефсину, с којима дели титулу ЕПК 2021, Вучевић наводи да су поред булевара, зграда, инфраструктуре, прелепе тврђаве и пет различитих цркава које има Нови Сад, пресудни људи. 



"Да нисмо добри домаћини, Нови Сад не би био на листи ''Лонли планета'' у топ 10 дестинација на свету за ову годину'', уверен је Вучевић. 



Координатор пројекта ''Нови Сад престоница младих - ОПЕНС 2019'' Вукашин Гроздановић каже да је идеја да ОПЕНС прерасте у фондацију или институцију која ће стално пружати подршку омладинским организацијама''



Он наводи да ће око 350 представника омладинских организација из целе Европе учествовати на Генералној скупштини Европског форума младих у новембру,а да ће у децембру бити организован ''ОПЕНС фрее day'' са циљем да се што више младих анимира и укључи у тај пројекат.



Процене су, каже, да ће до 2020.године око пола милиона младих из Србије и Европе посетити Нови Сад и учествовати у више од 200 различитих програма из области културе, здравља и заштите животне средине. 



Истовремено директор ''Фондације 2021'' Немања Миленковић очекује да ће титула ЕПК обележити будући културни живот Новог Сада. 



Он наводи да су у сусрет тој манифестацији ове године отворене три културне станице на периферији града са циљем децентрализације културног садржаја, те на неколико културних догађања који су одржани последњих месеци и који су окупили велики број уметника и грађана били прилика да грађани виде у ком правцу ће бити усмерене културне активности када је реч о ЕПК 2021''. 



Значајним сматра и то што ће након века од оснивања, балетско-музичка школа ''Исидор Бајић'' добити нову зграду са концертном двораном и додаје је да ће 2021. бити у знаку значајних личности Новог Сада попут Милеве Марић Ајнштајн, којој ће бити посвећена велика изложба.



''Trudimo се да све радимо на начин који ће омогућити да то остане наслеђе, а не да то буде само тренутни спектакл'', истиче Миленковић.



Наводи да је укупна вредност програмско-промотивног дела пројекта ''Нови Сад ЕПК 2021'', који се реализује током пет година, између 25 и 30 милиона евра, док се, каже, око 30 милиона евра улаже у инфраструктурне пројекте. 



Нови Сад је пројектом ''За нове мостове'' изабран 2016. за ''ЕПК 2021'' као први европски град из земље која је кандидат за чланство у ЕУ.

Аутор:
Пошаљите коментар