broken clouds
6°C
22.01.2025.
Нови Сад
eur
117.1327
usd
112.8337
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Студенти журналистике осмислили емисију „Покретач”

24.01.2018. 11:31 11:32
Пише:
Фото: Dnevnik.rs

Студенти журналистике с Одсека за медијске студије Филозофског факултета у Новом Саду покренули су омладинску емисију под називом „Покретач” која се путем интернета на „О радију” емитује уторком од 11 часова.

Да би се кроз праксу учили новинарском занату, студенткиње и студенти су одлучили да под менторством професорке Смиљане Милинков, а на предлог главне и одговорне уреднице тог радија Кларе Крањц, крену у реализацију своје прве емисије. Марија, Светлана, Милица, Филип и Никола ће се током једночасовног програма из недеље у недељу бавити темама из различитих области, које су углавном прилагођене њиховом узрасту и циљној групи.

– Уредница нам је рекла да се фокусирамо на то шта млади мисле, воле и шта их занима, па смо се ми за почетак окренули студентским темама, али ће и остале бити заступљене – рекла је студенткиња Светлана Параментић. – До сада код нас нисам наишла на неку студентску емисију коју раде млади и сматрам да би баш због тога људи требало да нас слушају и да нам, можда, сугеришу неке нове теме.

– Иако се у старту за учешће у пројекту пријавило више од 30 студената, већина, ипак, није опстала у намери да учествује у емисији – прича нам Марија Стојадиновић. – Када су схватили шта треба да раде и да, заправо, морају да раде, остало нас је само нас петоро, али, наравно, отворени смо за све који желе да се укључе.

У емисији „Покретач” свакоме од њих је дозвољено да се опроба у ономе што жели, па ће се тако и водитељи смењивати. У првој емисији су водећи гласови били Милица Бикицки и Филип Илић. Како је било мало треме, Милица нам је признала да су већ у другој емисији били доста слободнији.

– Када сам први пут ушла у овај студио и ставила слушалице на уши, било ми је страшније него на факултету, где смо све то прошли с професорима које виђамо често и које познајемо – истакла је Милица.

Филип је додао да је за њих рад на студентској емисији веома важан јер су до сада тек донекле имали прилику да се опробају као радијски новинари.

– На факултету смо имали мало додира са студијским радом кроз читање текстова на Дикцији и на вежбама из предмета Радијско новинарство, када смо неколико пута улазили у факултетски студио – нагласио је Илић, додавши да му се кроз рад на емисији та врста новинарства много више допала.

Никола Матицки је рекао да не очекује да након завршених студија буде свршени новинар, стога се већ од прве године опробао у различитим новинарским жанровима и типовима медија.


Тема те занима, ради је

По речима главне и одговорне уреднице „О радија” Кларе Крањц, студенти имају слободу да се баве свим темама које их занимају, а које се тичу младих.

– Мислим да је важно да студенти и млади који се баве новинарством добију простора током школовања за стицање праксе, уз напомену да не сме да се одустане од факултета – казала је Клара Крањц, додајући да је због тога студентска емисија у облику праксе идеална за стицање искуства и нових знања. – До сада су студенти долазили код нас на праксу од пет дана, али мислим да је много боље да имају целу емисију у којој могу да се опробају и као водитељи и као неко ко ради прилоге и да сами бирају музику.


– То је први пут да сам на радију и драго ми је што је то „О радио” јер ми је одувек био драг, као и људи који овде раде – објаснио је Матицки. – Ово је суперместо, које дозвољава и грешке на којима можеш да учиш, а ту су и људи који ће нас усмерити.

Велику подршку студенти, кажу, добијају од професорке Смиљане Милинков, која каже да је исупуњава када види колико се они радују када савладају нешто што им је непознато и што им се чини компликовано, као што је то у овом случају радијска емисија.

– Једно је направити прилог и завршити обавезе, а сасвим друга прича је емисија, која се емитује сваке недеље и није обавеза, него жеља да се ради – објаснила је професорка, додавши да би, осим теорије која се учи на факултету, новинарски занат ипак требало да се „пече” у медијима. – Емисија је одлична прилика да се учи, да се праве прве грешке, а и некако се критике и сугестије најбоље прихватају док се још не стекне звање „дипломирани новинар” односно „дипломирана новинарка”. 

В. Бијелић

Пише:
Пошаљите коментар