Слике и цртежи инспирисани Урошем Предићем
Изложба радова ученика Школе за дизајн „Богдан Шупут” под именом „Урош Предић као инспирација” отворена је јуче у Дечјој соби Галерије матице српске, кад се пред посетиоцима нашло 20 дела изведених разноврсним техникама, попут цртежа, акварела и уља на платну, која су настала посматрањем и промишљањем Предићевих уметничких опуса.
Млади аутори у сарадњи са менторима и стручним тимом Галерије показали су жељу и прихватили изазов да веродостојно пренесу сликарски израз вештих руку овог познатог српског реалисте.
Према речима управнице Галерије Матице српске др Тијане Палковљевић Бугарски, идеја пројекта „Урош Предић за све” била је да осим деце предшколског и нижег школског узраста, као и младих Новог Сада, пре свега учествују будући наследници Уроша Предића, а то су ђаци уметничке школе „Богдан Шупут”. – Позвали смо ученике да их великан српског сликарства инспирише да ураде копије, интерпретације и реинтерпретације како бисмо добили нов поглед на Уроша Предића и његово дело – објаснила је управница Галерије. –Идеја нам је била да покажемо како права уметност и добра инспирација трају и како могу да се надовезују и подстакну нова стваралаштва и уметничке исказе.
Директор Школе за дизајн „Богдан Шупут” Ђура Радишић истакао је како у последњих десет година у континуитету сарађују са Галеријом Матице српске, а да је најинтензивнија и најплоднија сарадња почела 2014. године на годишњицу рођења Богдана Шупута. Том приликом ученици су копирали осам дела из фонда Галерије. Важни јубилеји у уметности, попут 120 година од рођења Саве Шумановића и годишњице Галерије, такође су обележени кроз заједничке пројекте и поставке.
– Наши ђаци су ове године насликали радове који су настали промишљањем Предићевог стваралаштва у оквиру радионице „Урош Предић као инспирација” – наводи директор школе Ђура Радишић. – Ученици су приступили почасним делима наше културе и кроз непосредни стваралачки процес изградили вредносни суд и поимање сврхе уметности.
Сарадња Школе за дизајн „Богдан Шупут” и Галерије имала је за циљ да кроз свој сопствени доживљај стваралаштва овог значајног уметника пруже јединствен допринос креативног умећа младих. Изложба ће бити отворена до 9. априла.
Н. Станојчић