Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Седам хектара за спорт и рекреацију у Петроварадину

06.06.2018. 10:51 10:54
Пише:
Фото: Dnevnik.rs

Осим спортског парка који је планиран у Садовима, становници Петроварадина требало би да добију још један простор за рекреацију.

Планом детаљне регулације спортског центра у Петроварадину, који је до 23. јуна на јавном увиду, урбанисти су на простору од 7,06 хектара поред новоизграђене вишенаменске хале, предвидели објекте за фудбалски клуб „Петроварадин”, али и теретану, терене за рукомет, мали фудбал, кошарку, тенис...

Подручје спорског центра са северне стране ограничено је продужетком Шеноине улице, с источне железничком пругом, са западне Улицом Раде Кончара, Златарићевом, и с јужне стране продужетком Улице Божидара Ayijе. Пошто се комплекс налази у близини средишњег дела Петроварадина, Старог Мајура, а од периферних делова је удаљен око 1.500 метара, урбанисти сматрају да га то чини изузетно приступачним и лако доступним, те ће омогућити становницима свакодневно коришћење.

Планом обухваћена површина подељена је на северну и јужну просторну целину. Центар, у оквиру којег су предвиђени спортски терени, дечја игралишта, вишенаменска хала и пратећи објекти с угоститељским и другим садржајима, налазиће се у северној целини.

Да би се формирао заштитни зелени појас уз пругу и спортски центар повезао са стамбеним блоковима, урбанисти су у зони јужно од поменутог комплекса предвидели јавну парковску површину. Планирано је да објекти заузимају 15 одсто спортског центра, терени 34 (2,38 хектара), а 51 одсто укупне површине парцеле намењено је за зеленило и игралишта. Приземна вишенаменска спортска хала (40 џ 60 метара) има капацитет 800 места и биће у средишњем делу. Тај објекат има четири целине: борилишта, трибине, простор испод трибина и улазни хол с кафе-баром.

У непосредном окружењу садашњег рукометног игралишта с трибинама предвиђена је изградња објеката за потребе Фудбалског и Рукометног клуба „Петроварадин”. Са западне стране биће главна управна зграда, у којој ће бити канцеларије клуба, продавница... Тај објекат имаће приземље и поткровље, односно спрат, уколико је раван кров. Урбанисти ту предлажу и приземни анекс, где би се налазила билетарница и портирске просторије, а да би се постојећи и планирани објекти функционално повезали, они сугеришу кровну терасу, у нивоу с већ изграђеним трибинама. Услов за изградњу је уклањање садашњег управног и помоћног објекта клуба. С источне стране игралишта планирана је изградња приземног санитарно-сервисног објекта, у којем ће бити смештене свлачионице, као и складиште опреме за тренинге и такмичења.

Предвиђена је изградња теретане, терена за рукомет, мали фудбал, кошарку, тенис...

Приземни објекат тениског клуба требало би да буде северно од спортске хале, у склопу тениских терена, и ту су планиране канцеларије, свлачионица са санитарним чвором, остава спортске опреме и других реквизита, као и угоститељски део мање површине за потребе клуба.

Терени за рукомет, односно мали фудбал, као и онај који користи ФК „Петроварадин” се задржавају, уз могућност реконструкције, а јужно од фудбалског терена планиран је помоћни за тренинге, димензија 64 џ 40 метара. Северно од спортске хале предвиђена су два тениска терена (18 џ 36 метара) и два терена за кошарку (15 џ 30 метара).

У северном делу планом обухваћеног подручја није дозвољена градња,  а у том парковском окружењу биће вежбалишта на отвореном и дечје игралиште

У северном делу планом обухваћеног подручја није дозвољена градња објеката, али ни уређење спортских терена. У том парковском окружењу биће вежбалишта на отвореном и дечје игралиште.

На месту насипа бивше трасе пруге „Југословенске железнице” урбанисти на самој његовој круни предлажу видиковац и постављање вагон-ресторана, који би подсећао на prеthodnu намену тог дела простора.


Споменик родољубима

Непосредно уз пругу налази се надгробни споменик родољубима стрељаним 1914. године (зарубљена пирамида од вештачког камена, висине 400 центиметара), постављен 1934. године. Иако је тај споменик ван граница плана, урбанисти остављају могућност за његово измештање у централну зону планиране парковске површине.


План је могуће погледати сваког радног дана од 9 до 14 часова до 23. јуна на сајту и у згради Скупштине града, Жарка Зрењанина 2, у ЈП „Урбанизам” на Булевару цара Лазара 3 и на сајту тог предузећа, као и у МЗ Петроварадин у Улици Чајковског 1. Писани предлози, примедбе и сугестије подносе се док траје увид, и то Градској управи за урбанизам и стамбене послове у Радничкој 2.

Ј. Вукашиновић

фото: С. Шушњевић

Пише:
Пошаљите коментар