Савети за правилан одабир дечјих ципела
Дечја стопала, која су веома осетљива, најчешће су склона деформацијама, па обућа има веома важну улогу у њиховом правилном формирању. Постоје предрасуде о томе
када дете треба да почне да носи обућу, или да деца до 12. године треба да носе дубоку и чврсту обућу која ће им помоћи да се зглоб не криви и да се стопала правилно формирају. По речима специјалисте физикалне медицине др Предрага Филипова, пре свега треба одабрати право време за куповину првих ципела.
– Док дете не почне да стоји и самостално прави прве кораке, без обзира на узраст у месецима, најбоље је да се по кући креће босо или у чарапама – рекао је Филипов. – За излазак напоље, најбоље је да у почетку дете има неходајуће ципеле, које штите од хладноће.
Први кораци су много сигурнији и правилнији у обући која треба да буде одговарајуће величине јер, уколико су мале, дете ће одбијати да их носи, или ће имати црвенило на кожи стопала и прстију након изувања. По речима нашег саговорника, тесна обућа може довести до поремећаја циркулације, жуљева или урастања ноктију, али обућа не би требало да буде ни превелика, јер може довести до нестабилности или пада при ходу. Стопало се онда неправилно оптерећује и дете криво гази, што опет може довести до деформитета.
– Неопходно је то да ципеле буду одговарајуће величине, да би при ходу биле добра потпора мишићима и лигаментима који су још у развоју – рекао је Филипов. – Величина се може правилно одредити уз помоћ шаблона, или се може направити цртеж стопала од картона, тако што дете стане стопалима на картон, а родитељ оловком обележи облик стопала.
Материјали од којих се прави обућа би, по речима нашег саговорника, и споља и унутра требало да буду природни да би нога могла да дише и да не би дошло до прекомерног знојења. То је нарочито важно код мале деце која још увек немају успостављену терморегулацију. Уколико је ђон од коже, преко њега на предњем и задњем делу ципеле треба да буде залепљена гума да би се дете заштитило од клизања по паркету. Такође, др Филипов саветује да ципела не би требало да буде сувише тврда да се не би ограничавало савијање стопала и прстију при ходу, али ни премекана јер тада стопало нема неопходну стабилност. Део који држи скочни зглоб треба да буде чврст, док предњи део треба да буде мекан и довољно широк да прсти не би били збијени јер и то може довести до деформитета.
– Дете у почетку хода на широкој основи, а касније, после неколико месеци, прелази у прави ход – рекао је Филипов. – За децу до навршене треће године довољно је да ципела буде дубока и чврста, изузев у случајевима када постоје формирани деформитети пре дететове треће године, када је неопходно одвести га код надлежног лекара да би се препоручила одговарајућа ортопедска ципела.
Ортопедске ципеле прописује искључиво лекар-ортопед или физијатар, сходно постојећој деформацији стопала. Затим се, по захтеву лекара, оне израђују индивидуално и по узетој мери. Ношењем корективних ципела, како каже наш саговорник, спречава се појава могућих последица на зглобовима изнад стопала, скочним зглобовима, коленима, куковима и кичми. Анатомске ципеле с улошком су погодне за децу старију од три године која имају формиране сводове и они ће им при ходу давати растеретну функцију.
– Улошци нису превенција спуштеним сводовима и равним стопалима те не могу спречити ту појаву код деце млађе од три године – завршава причу др Филипов. – Међутим, код млађег детета са спуштеним сводовима или неправилним положајем стопала, обавезна је консултација с надлежним лекаром. Уколико ципеле имају улошке, треба проверити да ли су на месту за свод табана и да ли одговарају анатомском облику табана јер, уколико је јастучић на погрешном месту, може довести до жуља и деформације стопала.
Још један од савета за правилан одабир обуће је да деци до навршене треће године не би требало куповати патике јер су превише мекане и прављене су по узору на одрасле. Калупи су предвиђени за потпуно формирано стопало, што код деце није случај.
И. Миклоши