Рускиња одушевљење Србијом пренела на платно
У новоотвореном уметничком кутку – галерији Соколског дома, која је постала ове године полигон за одигравање многобројних активности у оквиру манифестације „Карловачко ликовно лето“, до 20. јула може се погледати изложба слика Рускиње Софије Јечине, коју је она назвала „Друге обале“.
Ову младу академску уметницу, рођену на Курилским острвима, на крајњем истоку Русије, са завидном уметничком биографијом, у Сремске Карловце је, рекло би се, довела игра судбине, али када их је открила, пожелела је да ту и излаже.
До сада је своја дела представила карловачкој публици два пута – почетком године у традиционалној „Божићној изложби“ и недавној, отвореној на почетку „Карловачког ликовног лета“. Након те две колективне, уследила је трећа, самостална, која је, како признаје, била је њена велика жеља, која јој се и остварила 10. јула.
- Веома ми је драго што је моја прва самостална изложба у Војводини отворена у Сремским Карловцима, јер знам колико је овде било белогардејаца и других мојих сународника после Октобарске револуције - каже Софија Јечина. - За мене је ово посебно место, почев од тренутка када сам сазнала за њега, а да не говорим о томе када сам први пут у њега крочила и упознала га. Намера ми је била да излажем у месту у ком је било толико Руса, и који су га много волели.
Додир са Карловцима Софија је остварила захваљујући документарцу „У потрази за местом“ редитеља Мирослава Бате Петровића, чији је она главни протагониста. Тај филм у продукцији „Фикс фокуса“, једног од организатора карловачког фестивала документарних остварења „Филмско бдење душе“, биће приказан на јесен у овогодишњем издању те манифестације седме уметности у Карловцима.
Њен стваралачки пут одвео ју је из родне Русије у западну Европу, у којој је неко време живела и радила да би се трајно потом настанила у Београду. Пре неколико дана из штампе је изашла њена књига „Београд у плавом“, за коју каже да је путопис њеног живота у Србији, коју је поприлично пропутовала и добро упознала.
Отварајући њену изложбу у суботу, новинар Петар Кочић, између осталог, рекао је да му се чини да је Софија попут Срба који су некада тражећи своју звезду у бескрајном плавом кругу одлазили у Русију, дошла у Србију и ту пронашла оно за чим чезне. Она то пак децидирано и тврди.
- Четири године живим у Београду и немам намеру да напуштам Србију. Могу да кажем као уметник да је за мене Србија обећана земља. Овде има толико разноликости и лепота које су толико инспиративне да не могу да опишем, почев од неких праисторијских цивилизација, као што су Лепенски вир и Винча, преко фолклора, српских бајки, природе, чак и хране. Све то заједно чини лепу симфонију коју ја видим као свој задатак да о њој говорим. Нека непозната снага нас вуче у Србију, немам објашњење за то, осим можда да су корени тога у историји. Сигурно је постојао разлог што су белогардејци остали овде и вероватно нове генерације Руса које су одлучиле да живе данас у Србији, као ја, прате тај зов – каже Јечина.
Софијина изложба једна је од неколико самосталних које ће до краја манифестације Ликовно удружење „Карловачка цртачка школа“ под покривитељством општине, Патријаршије СПЦ и Туристичке организације приредити у „Соколском дому“.
Зорица Милосављевић