Рок-село породице Кременовић на Ченеју
ЧЕНЕЈ: Рок-село, у којем се налазе необичне грађевине, односно мобилне кућице у облику печурке, јагоде и других занимљивих облика налик онима из цртаних филмова и бајки, налази се на Ченеју (Међународни пут 247), а идејни творац Радослав Кременовић каже да је инспирацију да тако нешто креира добио још давне 2004. године.
Циљ му је био да направи место за породично дружење, где ће се размењивати позитивна енергија и одржавати квалитетне свирке.
Међутим, пут до звезда је трновит и није довољно имати само добру идеју и вољу већ треба и новац, а његов мањак је главни разлог због чега Рок-село још увек није заживело пуним плућима иако породица Кременовић не одустаје од свог сна. За сада је тамо могуће организовати свирке, али кућице на том простору још увек нису оспособљене за ноћење.
До сада су у Рок-селу наступали „Супернова”, „Амајлија” и разни други бендови током 2010. године и то је трајало око годину и по, а онда је и то стало. Остао је назив Рок-село, који је заправо синоним за камен, стену и добру музику.
Прва кућица је, како је рекао Радослав Кременовић, направљена 2011. године, а након тога је у тај посао укључио и жену Ђурђинку и ћерку Данијелу. Од периода када је настала прва кућица, Кременовић каже да су се постепено развијали и испраксирали и да данас могу да направе облик без граница који не постоји нигде другде у свету.
“Тренутни приоритет су нам ови објекти којих је до сада направљено око петнаест, а кроз њихову продају планирамо да прикупимо новац да бисмо првобитну идеју о Рок-селу с преноћиштем реализовали до краја”, рекао је Кременовић. Суштина је да, када се каже „облик без граница”, људи сами дођу с идејом.
“Тренутно завршавамо јагоду, а печурка је била доста захтевна за изградњу”, објашњава Кременовић, и додаје да је кућица у облику кокица која се налази на Спенсу такође њихова креација.
Када је реч о изградњи тих фасцинантних мини-грађевина, тајна је у јаким шасијама, арматурној решетки, стиропорима с обе стране, фасадним премазима и полиуретанским пенама које све држе као једну целину, а период који је потребан за једну је у просеку два месеца.
“Имам много планова и идеја, али потребно је време да се све коцкице склопе. Планирамо и да завршимо језеро у којем ће моћи да се купа”, истиче Кременовић, и додаје да за сад сарађују с једном агенцијом која доводи децу на једнодневне излете.
Он каже да би највише волео да пронађе људе који би хтели добром вољом да се укључе у тај пројекат, и закључује да је разлика између кућа које он прави и макета намењених филмским потребама та што су његове куће заиста функционалне за живот.
Кременовићи су награђени и на Сајму иновација.
“Два пута смо учествовали на „Тесла фесту” на Сајму иновација. Године, 2014. смо освојили Златну плакету с ликом Николе Тесле за сам начин градње, а 2015. године Златну плакету за дизајн, и то нам много значи”, каже Ђурђинка Кременовић.
К. Бачкалић