Родитељи све чешће савете o подизању деце траже на интернету
У 21. веку, времену нових технологија, развоја интернета и друштвених мрежа, али и појаве нових облика понашања које модерно друштво носи, све већи број родитеља трага за новим сазнањима о томе како да се брину о својој деци управо путем рачунара и интернета.
Данас се могу наћи бројни интернет портали који су окренути родитељству, бавећи се многобројним темама и питањима која су потребна и занимљива родитељима.
– Родитељски портал „Бебац” родио се 2007. године, када је идејни творац потрала први пут постао тата, а данас је поносни отац четворо деце – каже Јасмина Михњак с тог портала. – Тражећи одговоре на мноштво питања која се намећу младим родитељима, родила се идеја о сајту који ће помоћи будућим родитељима да прате развој трудноће, као и развој детета. Доступне информације морају да буду сигурне јер иза наших савета, посебно када је реч о недељама трудноће, стоје највећи стручњаци из својих области.
По њеним речима, месечно тај портал посети више од 600.000 родитеља, а отвори се преко 2,5 милиона страна. Спректар интересовања родитеља је огроман, а неке од најактуелнијих тема су из области родитељства, па до здравих стилова живота, исхране, вежбања, куповине, путовања...
– Тренутно су, нажалост, најчешћа питања у вези с исплатом накнаде зарада трудницама и породиљама, и то је једно од ретких питања на која немамо одговор јер ни сами не разумемо зашто држава, која се толико „залаже“ за наталитет, дозвољава да трудницама и породиљама месецима касне плате – наглашава Јасмина Михњак. – Осим праћења трудноће из недеље у недељу, као и развој детета, на сајту смо направили и апликацију да би родитељи још лакше и једноставније приступали развојном календару бебе. Заговарамо став стручњака по питању вакцинације деце, те смо кроз неколико различитих текстова пружили проверене информације о значају имунизације, при чему смо реч препустили највећим стручњацима.
Како каже наша саговорница, тате такође посећују и прате актуелне теме о родитељству, а неретко се ангажују у писању за рубрику јер је и за њих родитељство изазовно као и за мајке, а данас се, више него икад, укључују у бригу око бебе. Саветници „Бепца” су сви они који иза себе имају стручњачке компетенције на одређене теме.
С друге стране, постоје и портали који се не ослањају толико на стручна мишљења, већ искључиво на искуства мама. Како је рекла Мирјана Кујовић, уредница портала „Др Мама“, постоје одлични сајтови, с одличним темама и текстовима, али нема довољно реалних ситуација. Углавном текстове пишу стручна лица и одговори су уопштени, а по њеном мишљењу, најбоља решења ипак чујете од искусних мама.
„Бебац“ издао и водич за мале богиње
У сарадњи с Институтом за јавно здравље Војводине портал „Бебац“ је издао и водич за мале богиње, који садржи све информације које су потребне родитељима, као и одговоре на најчешће постављена питања. Како наводе у „Бепцу“, труде се да су увек у току дешавања и да испрате најактуелније теме, као што су сада усвајање новог закона о финансијској подршци породици с децом, укидања повраћаја ПДВ-а на опрему за бебе и слично.
– Као и свака млада мама, тражила сам одговоре на свакодневна питања и можда сам мало претерала у читању разних тема, хватању белешки и примењивању наученог – рекла је Мирјана Кујовић. – Кад сте млада мама и када немате старију жену, искусну у мајчинству, онда морате да тражите одговоре тамо где их можете наћи. Идеја ми је била да на сајту „Др Мама” буду реалне сцене из живота и реална решења. Понекад питања, односно проблеми, делују потпуно банално, неважно, глупо, а мами представљају нерешиви проблем. Зато је ту „Др Мама” да је подржи, помогне јој ако је то могуће и директно каже да није једина с таквим (глупим) проблемом и да због тога мама није ни глупа ни „мање мама“.
Како је рекла наша саговорница, највише је питања у вези са болестима и здрављем, али пошто се тај портал не бави медицинским проблемима, на таква питања се маме саветују да се јаве лекару.
И.Миклоши