Рођено пријатељство српске и швајцарске деце
Само десетак дана након повратка групе ученика Карловачке гимназије и Богословије „Свети Арсеније“ из швајцарских градова Лис и Берн, где су били у оквиру пројекта повезивања матице и дијаспоре, односно сарадње и интеркултуралне размене деце. У Сремске Карловце у узвратну посету дошло је 27 ученика, директор и три професора из школе „Гренчел“ из Лиса. Осим у Карловцима, они су боравили и у Негославцима у Хрватској, Беогарду, а јуче и у Новом Саду, јер су у тај пројекат укључене и две школе из главног града, као и једна српска основна школа из поменутог хрватског места.
"Намера Креативног клуба „Едуко“, који је координатор пројекта, јесте да повеже ђаке из свих школа у Карловцима од 15 до 18 година с децом српске и других националности у дијаспори", каже Драгиња Калинић из тог клуба. Овог пута изостали су основци јер су од 26. до 29. априла, када је организован пут у Швајцарску, били на екскурзији. Био је то кратак сусрет који је остао у срцима деце, а сви су пожелели да се што пре виде и наставе сарадњу, што је и учињено.
"Много је идеја потекло, а једна од њих је да се побратиме с домаћинима јер много тога у области образовања и културе можемо да разменимо", каже Калинић.
Током посете Швајцарској карловачки ђаци били су гости деце из Лиса, а програм се одвијао у школи „Гренчел“, градовима Билу, Берну и Белпу. У заједничком програму ученици су представили школе из којих долазе. Појединачно су презентовали личности које спајају српску и швајцарску науку и културу – Милеву Марић Ајнштајн, Арчибалда Рајса, Катарину Штурценегер и Виктора Куна.
"Свако је своју школу представио у амбасади Републике Србије у Берну пригодним програмом уприличеним за тај сусрет, при чему је амбасадрка др Снежана Јанковић изразила велико задовољство што се остварују такви пројекти сарадње који су веома значајни за младе људе, који на тај начин граде нераскидиве мостове пријатељства", каже Драгиња Калинић.
Последњег дана посетили су Српску православну цркву Светог Кирила и Методија у Белпу, где им је уприличен незабораван дочек. Тамо их је примио свештеник, некадашњи ученик Карловачке богословије, протопрезвитер Станко Марковић, а сачекали су их и ученици и њихови родитељи који су боравили у Карловцима у Летњем образовном кампу, који две деценије организује Креатвини клуб „Едуко“.
Ученици су путовали у пратњи професорке Бојане Буторац из Карловачке гимназије и Драгиње Калинић, а реализацију путовања омогућила је делом и општина Сремски Карловци. Ђаци из Швајцарске посетили су у Карловцима Гимназију, Богословију, Музеје пчеларства и шибица, Еколошки центар „Радуловачки“ и Саборну цркву.
Да полазници Летњег образовног кампа не заборављају Карловце, доказ је и донација упућена крајем прошле године. Стигла је из Беча од фирме „Мидекс“ Душана Миљевића и његовог сина Андреја, који је 2000. и 2001. године боравио у Сремским Карловцима у тада Летњој школи српског језика,обичаја и културе. Полазници су тада били смештени у згради Богословског семинара, па су они донацију превасходно наменили Богословији за опремање једне учионице. Пошто је у то време оформљен клуб Православне омладинске заједнице у просторијама на Тргу Бранка Радичевића 7, дошло је до пренамене и делом клупа, столица, писаћих столова опремљен је тај клуб за младе. Други део клупа и столица из те донације додељен је Карловачкој гимназији, а њима је опремљена учионица за италијански језик, док је 25 спортских јакни и 50 пари чарапа припало одреду
З. Милосављевић
Пријатељство ђака везује и градове
У оквиру сарадње образовних институција, ученици из швајцарског града Лис посетили су јуче Нови Сад, где су их примиле помоћница градоначелника Љиљана Коковић и начелница Градске управе за образовање Лидија Томаш. Деца из школе „Гренчел” су током дана посетила и ОШ „Прва војвођанска бригада”.
Помоћница градоначелника истакла је да јој је веома драго што гости из Швајцарске имају прилику да упознају Нови Сад, његове историјске знаменитости, као и бројне културне и остале садржаје.
"Циљ посете је међусобно упознавање деце, приближавање култура, као и неговање веза између Швајцарске и Србије ",рекла је Љиљана Коковић, додајући да Градска управа за образовање настоји да успостави још атрактивније међународне сарадње уз обострано задовољство.
Професорка Јелена Митровић се у име делегације из Швајцарске захвалила на гостопримству и потврдила да је најважнији аспекат посете пријатељство створено током боравка деце у нашем граду. Она је додала да ће настојати да се у будућности повежу с већим бројем градова и школа у Србији.
В. Б.