Радосно детињство спремно за пријем 8.150 малишана у септембру
НОВИ САД: Прве две недеље септембра, а по резултатима анкете коју је Предшколска установа „Радосно детињство” раније упутила родитељима, у новосадским вртићима ће боравити око 8.150 деце.
По речима директорке ПУ „Радосно детињство” Маријане Попов, вртићи су средином маја обазриво отворила врата, спроводећи посебне мере предострожности, а установа је била у непрекидном контакту с Институтом за јавно здравље Војводине, градским Кризним штабом и Министарством просвете, науке и технолошког развоја да би боравак малишана био безбедан и безбрижан.
С Кризним штабом и Институтом смо у сталном контакту, тако да спроводимо заштитне мере, мењамо их и прилагођавамо тренутној епидемиолошкој ситуацији, појашњава директорка Попов.
Сходно томе, додаје, у вртићима ће се од 1. септембра примењивати појачана дезинфекција свих просторија, играчака, материјала и дидактичких средстава које деца користе.
Препорука је да број деце у групама буде смањен. Након Колегијума и добијених резултата анкете спроведене међу родитељима, наша установа ће користити све расположиве просторе и тако омогућити да у једној просторији не буде више од 16 деце, што што је у сладу с препорукама. У анкети смо предочили родитељима могућност да се капацитет одређених вртића брзо попуни. У том случају усмеравали бисмо децу и родитеље у објекте у којима и даље има места, вели наша саговорница.
Како кажу из „Радосног детињства”, као и до сада, запослени ће наставити да поштују све препоручене мере надлежних: при доласку на посао пролазиће кроз дезобаријеру, мериће им се телесна температура, дезинфековаће руке, носити заштитну опрему и поштовати физичко одстојање с осталим запосленима, као и родитељима. Приликом довођења деце у вртић родитељи ће моћи да уђу у објекат, уз коришћење мера личне заштите – пролазак кроз дезобаријеру и ношење заштитна маска. Родитељи ће децу моћи да доводе у вртиће до 8 часова, а одводе од 14. При уласку у радну собу деци ће се дезинфиковати руке и урадиће се тријажа, а родитељи не би требало да се задржавају у објекту да се не би стварале гужве.
Предшколска установа има обавезу да обезбеди такозвану собу за изолацију,каже директорка Попов.
По њеним речима, сваки вртић има бесконтактни топломер којим ће се мерити телесна температура деце, а уколико се примети да се здравствено стање малишана погоршава, васпитач ће се одмах обратити сестри за превентивну здравствену заштиту, обавестити родитеље, а дете ће с пратиоцем отићи у собу за изолацију и сачекати родитеље.
Уколико неко дете не може да борави у вртићу из здравствених разлога, односно уколико је болесно, родитељи су у обавези да о томе обавесте васпитача групе које дете похађа и да након завршетка болести донесе потврду од педијатра да је дете здраво, поручује директорка Попов.
Када је реч о пријему деце јасленог узраста, директорка Маријана Попов објашњава да ће се, с обзиром на ситуацију, адаптација с родитељима новоуписане деце реализовати на дворишту, у малим групама, које не прелазе препоручени број. За њих ће адаптација трајати две недеље, у првој недељи с родитељима, а у другој без њих.
С. Ковач