Путовање у свет ботанике помоћу мобилне апликације
Посетиоци Стражилова, у Ботаничкој башти истоименог Планинарско-смучарског друштва, која је отворена у суботу, 2. октобра, имају прилику да, уз помоћ апликације „Теленор ботанички изазов”, сазнају и науче више о татарским орловим ноктима, гинку билоби, ринглову, брадавичастој куриковини и многим другим биљкама.
Како каже председник ПСД-а „Стражилово” Бранислав Срдић, у Ботаничкој башти посебним таблама обележено је 50, претежно дрвенастих биљака, пореклом из Европе и других делова света. Уз помоћ андроид апликације, на којој је мапа ботаничке баште с уцртаним дрвећем, посетиоци треба да пронађу задату врсту кретањем кроз парк, одговоре на постављена питања и такмиче се с другим посетиоцима.
„Идеја нам је да на занимљив и иновативан начин, кроз примену дигиталних решења и активности у природи, посетиоцима Стражилова, а пре свега деци, приближимо природно окружење у заштићеним подручјима, значај и потребу за заштитом и очувањем“, каже Срдић.
„Игрица обухвата вештине оријентиринга, физичку активност и учење да би на њима близак начин обогатила едукативне садржаје које спроводимо већ дуги низ година.“
По његовим речима, „Теленор фондација” је обезбедила новац за 38 нових биљних врста у Ботаничкој башти „Стражилово” и подржала развој апликације „Теленор ботанички изазов”.
„Један од циљева „Теленор фондације” је едукација младих коришћењем дигиталних сервиса, а апликацијом „Теленор ботанички изазов” спојили смо та два аспекта“, наводи менаџерка „Теленор фондације” Милица Бегенишић.
„Посетиоцима Стражилова омогућили смо и бесплатан Wi-Fi интернет да би сви имали једнаку прилику да уживају у игрици и унапреде своје знање о богатој флори Ботаничке баште.
Ботаничка башта „Стражилово” је прва ботаничка башта у Националном парку „Фрушка гора” и доприноси заштити биодиверзитета те планине. У непосредној је околини Планинарског дома на Стражилову и заузима простор од непуног хектара. Дрвеће, које је „Теленор фондација” обезбедила, јесу врсте која нису постојале на том простору, и посађено је у пролеће.
З. Милосављевић