„Простор” – кутак за љубитеље писане речи
Књижара “Простор”, нешто млађим генерацијама позната као “Нублу”, можда је једино место у граду на које можете донети књиге које више не желите да задржите.
Улицом Жарка Зрењанина, и то делом који се, најлакше објашњено, налази прекопута “Исидорине” гимназије и “Извршног већа”, из којег год правца се кретали, немогуће је не приметити тезгу са старим књигама и часописима, а изнад ње таблу “Откупљујемо књиге” и број телефона.
„Различите су могућности откупа књига“, објашњава домаћин књижаре и човек од књиге Милорад Влаисављевић.
„Не плаћамо много, јер немамо толико новца. Људи долазе и понуде нам да откупимо књиге, а неки нам и поклоне. У зависности од потражње и жанра, књига може да кошта од 10 - 20 динара до 100. Свима који купују књиге понудимо и попуст. Уколико тренутно немамо књигу коју тражите, ко жели, може да нам запише своје име и број телефона, као и књигу коју жели, па ће бити обавештен кад дођемо до ње.“
Изузетно је оригинална и не мање приметна табла са натписом “Поново ради књижара” поред самог улаза у књижару, прецизније кафе-књижару. Истини за вољу, када се натпис први пут чита, потребно је уложити мали физички труд, јер речи су написане на три стране табле. Било како било, некад је тај простор заузимала само књижара, а последњих десетак година, на спрату је књижара антикварница “Простор”, а доле је кафе “Нублу”. Полице књига које, такорећи, замењују зидове, топле боје, али и речи, размена знања и информација, књиге које тражите, а мислите да више нигде не постоје, љубазност и непосредност запљуснуће вас у том “Простору”.
„Код нас су углавном старија издања, концепт је потпуно другачији у односу на књижаре као што су, рецимо “Лагуна” и “Вулкан”“, прича Милорад.
„Углавном имамо по једну књигу, па кад нестане, чекамо да неко поново донесе, да откупимо.“
Причу о несвакидашњој књижари потврђује и поменута домаћа атмосфера. Ту можете да седнете и прелистате књигу која вас занима, чак и да се осамите у посебном кутку. Сви књижевни жанрови су ту, од класика и белетристике до историје, религије, филозофије, па и медицине. Ту је и дечја књижевност, такође нека стара добра издања, која младе родитеље враћа у прошлост и изазива неко давно осећање радости. Људи се овде могу дружити и остати колико желе.
„Књижара “Простор” је мала филозофсколитерарна институција“, надовезује се професор филозофије у Карловачкој гимназији и на Факултету за привреду и правосуђе Срђан Дамјановић, некадашњи радник те књижаре, који и сада често дође.
„Ту су се, да тако кажем, школовали многи професори, који су научили да цене књигу, не само као интелектуални медиј, него и као спој економије, културе, књижевности и антиквитета, који Милорад брани својом књижаром. Једна књига вуче другу, то је микрокосмос. Књига је начин на који један обичан човек може да изађе на крај са књижевним микрокосмосом.“
Друга су времена некад била, као и читалачка мода, потврђује књижар Милорад.
„Ипак, неке књиге вечно се траже, као што је случај са класицима. Иако се сад доста чита преко Интернета, књига је ипак посебан медиј и ништа је не може заменити. Свакако, увек је добро читати, а посебан је осећај књигу држати у рукама“, закључује Влаисављевић.
Текст и фото: Б. Павковић