ОТВОРЕН КОНКУРС „ИЗБОР ЗА НАЈЛЕПШИ МАТУРСКИ ПАНО НОВОГ САДА“ Подстицај креативности, а ево до када се пријављујете
Конкурс „Избор за најлепши матурски пано Новог Сада“ промовисан је данас у Улици краља Александра, а биће отворен до краја јуна.
Сви који желе да учествују, могу електронска издања својих паноа послати путем Фејсбук странице „Избор за најлепши матурски табло Новог Сада“. Преко те странице публика ће имати могућност да гласа за свог фаворита, док ће и стручни жири донети своју одлуку.
Дуже од једног века у Војводини траје традиција која налаже да се током маја и јуна у излозима кафића, бутика, продавница и ресторана, могу видети панои на којима матуранти поносно истичу своје фотографије. Део изложених паноа сваке године пристигне и на конкурс „Избор за најлепши матурски пано Новог Сада“ који шесту годину за редом организују компанија „Цолор Медиа Communications“ и портал nshronika.rs уз подршку Музеја Војводине, а од ове године пројекту се прикључио и Кабинет градоначелника Новог Сада.
- Драго ми је што сам овде са покретачима ове иницијативе да се промовише постављање матурских паноа у излоге радња у центру нашег града – рекао је заменик градоначелника Новог Сада Игор Црнобарац. – Град Нови Сад даје 64 места за матурске таблое на конструкцији код улаза у гаражу Базара већ 12 година, а ове године смо упутили и апел свим власницима локала у центру да и они ураде исто.
Председник компаније „Цолор Медиа Communications“ Роберт Чобан рекао је да се на идеју за овај конкурс дошло 2019. године након изложбе „Испит зрелости“ у Музеју Војводине.
- Желимо да подстакнемо матуранте и фотографске салоне са којима сарађују да прикажу своје интересовање и особеност кроз тај пано, а за најбоље примерке године додељујемо две награде – рекао је Роберт Чобан у обраћању медијима. – Негде око 2000. године бутици и велики брендови су почели да одбијају матуранте, са изговором да се то противи правилима фирме. Град је пре 12 година изашао у сусрет свима и обезбедио ову одличну локацију.
Дубљу анализу историје матурских таблоа у Војводини окупљенима је пружила музејска саветница, историчарка Музеја Војводине Чарна Милинковић.
- Ова традиција је настала у 19. веку, тада се панои нису правили као данас, већ су се искључиво стварали као поклон разредном старешини – објаснила је Милинковићева. – Због тога су у исотирији били излагани искључиво на зидовима домова просветних радника. А сваки пано је представљао посебно уметничко дело које је било руком осликавано,а фотографије су стваране од стране дворских фотографа у атељеима познатих личности. Прве таблое на којима смо могили видети девојчице добили смо тек у 20. веку.
Б. Гуран