light snow
1°C
20.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0918
usd
113.6593
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Отворен 35. Тесла фест: Расадник домаћих и светских талената и проналазача

13.10.2021. 12:10 12:13
Пише:
Фото: Дневник (В. Фифа)

Међународни фестивал иновација, знања и стваралаштва „Тесла фест“, у оквиру којег је изложено више од 150 иновација, проналазака, нових технологија и стваралаштва младих, отворен је јуче на првом спрату Спенса.

Своје проналаске и технологије из области машинства, електротехнике, хемије, екологије, пољопривреде, медицине, обновљивих извора енергије и других, на 35. по реду „Тесла фесту“ представљају образовне установе, компаније, индивидуални проналазачи и млади таленти из Србије, Кине, Тајланда, Румуније, Чешке Републике, Пољске, Републике Српске... Фестивал ће бити отворен до 15. октобра.

- У ситуацији која је захватила цео свет, ми смо, уз подршку Града, Покрајине и Републике, успели да одржимо континуитет манифестације, а да нема вас, проналазача, не би било ни „Тесла феста“ – истакао је председник Савеза проналазача Војводине и оснивач „Тесла феста“ Анђелко Главашевић, уручивши златну медаљу Светске организације за интелектуалну својину за најуспешнији проналазак проф. др Драгану Шкорићу. – Ове године, као и свих prеthodnih, фестивал отварамо 12. октобра, на дан када је 1887. године Никола Тесла Америчком заводу за патенте пријавио своје епохално откриће обртног магнетног поља и полифазног система наизменичних струја, из чега је произашло више од 40 патената. Сан сваког проналазача је да се снажније подстакне иноваторство у Србији, а наша земља је створила добру економску основу за улагање у домаћу памет, на бази које се могу развијати микро, мала и средња предузећа, и на тај начин јачати развој земље.

Манифестацију традиционално прати међународна конференција, посвећена иновацијама и проналасцима, значајним за привредни и економски развој Србије, као и такмичење-смотра техничког стваралаштва “Иновациони потенцијали младих“ и изложба о проналазачу и kazanyiji Милану Т. Јовановићу, оснивачу прве новосадске творнице патената, који је свој патент „Строј за печење ракије“ заштитио у Аустрији, Угарској и Краљевини Србији. Најуспешнијим проналазачима и младим талентима биће додељене златне, сребрне и бронзане медаље. У оквиру „Тесла феста“ своје иновације традиционално су представили и ученици средњих школа из земље и региона.

- За све што правимо, трудимо се да користимо рециклиране материјале, чиме желимо да утичемо на то да се и други угледају на нас у смислу чувања животне средине – објаснио је ученик друге године Електротехничке школе „Михајло Пупин“ Никола Бојиновић. – Скидамо компоненте и све што је употребљиво са старих неисправних уређаја. У оквиру практичне наставе и секције практичне електронике направили смо много тога, а део смо овде изложили. Све ради по принципу микроконтролера, које програмирамо и повежемо на одређене уређаје. Направили смо, рецимо, једно коло које мери даљину, потом имамо и један мали електронски пијано на бази интегрисаног кола, које шаље сигнале и фреквенције до једног мегахерца. Направили смо једно музичко звоно, као и аларм за кишу. Кад вода дође у додир са кровом, оствари контакт и аларм се оглашава. Ту је и једно карактристично „коло среће“.

Техничка школа „Михајло Пупин“ из Бијељине редован је учесник „Тесла феста“, а може се похвалити изванредним ученицима, који у наставку школовања и касније у послу у струци остварују изузетне успехе.

- Други пут учествујем на овој манифестацији, а ове године сам представио „паметно огледало“, које сам недавно направио – потврдио је ученик друге године Техничке школе „Михајло Пупин“ из Бијељине Марко Јовановић. – То огледало остварује мноштво тзв. паметних функција. Рецимо, док се огледате, оно има могућност да прикаже временску прогнозу, може да пушта музику, а прима и гласовне команде. Моје интересовање за све ово почело је још у детињству. Играчке сам растављао и од тога правио неке своје мини-пројекте. Са аутића сам, рецимо, скидао моторе и од њих правио ветрењаче и бродиће на даљинско управљање.    

Б. Павковић

Пише:
Пошаљите коментар
Отворен 34. „Тесла фест”: Енергија иноватора и младих научника

Отворен 34. „Тесла фест”: Енергија иноватора и младих научника

13.10.2020. 11:52 11:56