Основци у Степановићеву уживају у секцијама
Основну школу “Алекса Шантић” у Степановићеву тренутно похађа више од 140 ђака који су распоређени у девет одељења. Школа постоји скоро 100 година, а први доказ постојања јесте летопис тадашњег учитеља из 1921. године.
- Школу су основали солунски добровољци, по чему и јесте јединствена - истакла је директорица школе Светлана Келеман и додала како је народ за име школе сасвим заслужено изабрао великог књижевника и песника Алексу Шантића.
- Деца се често исписују из наше школе јер са својим породицама одлазе у град или иностранство, али су се ове године две породице доселиле из града у Степановићево и чак су обилазили школу приликом досељавања. То је био један од услова да упишу своју децу у нашу школу, јер кажу да желе да имају двориште и лепше детињство. Надамо се да ће се тај тренд наставити.
Деца у школи “Алекса Шантић” поред матерњег, уче енглески и руски језик, а осим редовне наставе имају разноразне могућности усавршавања и учења нечега новог. Постоји еколошка, као и секција енглеског језика. Такође, у селу постоји Удружење жена Лазарице које се бави очувањем старих заната што ће на новооснованој секцији имати прилику да науче и најмлађе генерације. Деца су већ имала прилику да савладају неке кулинарске способности, а очекује их и радионице хеклања и штрикања. Директорица Светлана Келеман истиче да су деца заинтересована и да се одржава и новинарска секција.
- Деца имају часопис који потпуно сами уређују паралелно на српском и енглеском језику, па самостално интервјуишу и фотографишу другаре, особље, као и неке предузетнике у селу - рекла је наша саговорница и навела да њихова деца имају много више погодности него она која одрастају у градовима.
- У селу деца проводе време на улицама, нема толико саобраћаја, сами долазе до игралишта, сами се играју, бициклима долазе до школе, није потребна пратња и много су самосталнији. С друге стране, деци из села су ускраћене друге ствари пошто, на пример, Степановићево може да им понуди само џудо у клубу “Омладинац” и фолклор у Културно - уметничком друштву “Степино коло”.
К. Ивковић Ивандекић
Пројекат „Приградска насеља Новог Сада” је суфинансиран од стране Града Новог Сада, а ставови изнети у подржаном пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио средства.