Одржана манифестација „Комшијски је бити фин: Добар дан комшија”
Манифестација “Комшијски је бити фин: Добар дан комшија” одржана је у Геронтолошком центру на Лиману у циљу повезивања локалне заједнице с различитим институцијама и удружењима.
Опуштеном дружењу и различитим радионицама присуствовали су и старији и млађи станари тог дела града. Припремљен је разноврстан програм, те је сваки од посетилаца могао да пронађе понеку занимацију. Сви они имали су прилику да одраде превентивни преглед нивоа шећера у капи крви, измере крвни притисак и тежину, али и обаве преглед младежа у циљу раног откривања рака коже.
Координатор превентивног центра, специјалиста струковна сестра јавног здравља Весна Имброњев нам је рекла да је доста старијег, али и млађег дела становиштва дошло да провери своје здравље. Она је нагласила да здравље увек треба контролисати, а посебно ниво шећера у крви.
„То је добар показатељ превенције од дијабетеса, који је у порасту због чега морамо предузети одређене мере, а за почетак можемо да информишемо грађане о здрављу, здравим стиловима живота и о здравој исхрани“, казала је наша саговорница, објашњавајући да је и физичка активност за болест шећера веома важна, те да грађани Лимана могу користити све што им тај крај пружа.
„Они овде имају стазе за бицикл, шеталиште крај Дунава са справама за вежбање и још много тога. Због тога их ми из Дома здравља упућујемо да што више користе те ресурсе, који су лако доступни и бесплатни“, нагласила је Весна Имброњев.
Осим Превентивног центра и Саветовалишта за младе из Дома здравља Нови Сад, посетиоци су током манифестације имали прилику да погледају и плесни перформанс групе “Гроове”, као и наступ мушког дела хора Удружења пензионера. Поред тога, организоване су школа гитаре, декупаж и креативна радионица. Заинтересовани су од креативаца учили како да направе слике од пластичних чепова за флаше или сами једноставно направе честитке и декоришу разне украсе.
Према речима психолошкиње и помоћнице директора Геронтолошког центра Нови Сад Маје Бабић, на њихове кориснике веома је позитивно утицало ово дружење, те су они заинтересовани да их чешће организују.
„Ово је за њих сасвим нешто другачије и необично, а како је манифестација била спонтана људи из овог краја су пуни ентузијазма дошли и показали шта умеју и мислим да је то веома позитивно утицало не само на кориснике нашег центра, већ и на све људе који овде живе“, истакла је Бабићева, додајући да је на њихове кориснике посебан утисак оставила брејкдесн група. “Видела сам покушаје наших корисника да изимитирају неке од плесних корака. Реаговали су веома позитивно на оно што им је ново и непознато. Добро је организовати овакве програме и дружења због међугенерацијске сарадње, али и међугенерацијске толеранције.”
Она је додала да корисници Геронтолошког центра имају организоване активности углавном у сусрет или током важних датума и празника, те да би ову манифестацију требало чешће организовати и то онда када њихов програм није испуњен.
В. Бијелић