light snow
0°C
22.01.2025.
Нови Сад
eur
117.1327
usd
112.8337
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Одржан пролећни Сајам антиквитета у Дому Војске

01.06.2018. 09:46 09:51
Пише:
Фото: Дневник/ М. Рашић

Пролећни Сајам антиквитета, хобија и уметничких предмета одржан је у Дому Војске по 174. пут. Осим промотивног и едукативног карактера, више од 50 излагача продавало је више од 15.000 предмета. Организатори су обезбедили и хуманитарну продају и бесплатну процену предмета.

Осим Новосађана, који су највећа подршка Сајму, посетиоци и излагачи дошли су и из других градова, као што су Београд, Суботица, Сомбор, Зрењанин… Представили су реликвије свих религија, многобројна ликовна и вајарска уметничка дела, порцеланске предмете, дуборез, накит, сатове, техничке и друге предмете.

Председник Друштва за заштиту културно-историјске баштине и колекционара „Српска Атина” и организатор Сава Тодоров истакао је да је највећа заинтересованост за предмете за личну употребу, као што су накит,  ручни и yеpni сатови и украсни предмети за домаћинство.

– Велика је потражња и за иконама, уметничким сликама и милитарним предметима, попут ножева, сабљи и бодежа, пошто има много колекционара који скупљају искључиво милитарију – навео је Тодоров.

Славко Маринковић из Београда тврди да сваки предмет има свог купца, те тако излаже различите старине, сребро, ордење, војне ознаке, ћилибар, слике, старе виолине, ксилофоне и месингане фигурице.

Уметница из Русије Марија Кинцис пре пет месеци се с мужем доселила у Нови Сад да би пронашла миран живот у топлом граду па је и овде наставила да се бави својим хобијем. Она сама прави уникатне огрлице од полудрагог камења. Осим огрлица, код ње посетиоци могу наћи и само полудраго камење, кристале из Русије, с планине Урал и необичне „хватаче снова”.

– Свака огрлица коју направим јединствена је, има своје име и посебан смисао, а верујте да има много људи који су упознати са значењем и енергијом камења – казала је Марија Кинцис.

„Хватаче снова” такође прави сама, а по њеним речима, осим тога што су леп детаљ, чувају кућу и породичну енергију.

– То је амајлија америчких Индијанаца. Када правим хватач снова, уткам своје мисли и енергију у његове нити. Не чува нас само када спавамо, него и када смо будни – објаснила је сврху тог необичног предмета руска уметница.

Новосађанка Нада Миленковић стална је посетитељка ове манифестације и долази искључиво да би се посветила себи јер сматра да је целог живота и превише улагала у опремање стана.

– Овде ме занима само накит, а иначе и угоститељство и туризам – подвукла је Нада Миленковић, додавши да успут сакупља информације за пријатеље и преноси им шта све могу наћи на Сајму.

Друштво за заштиту културно-историјске баштине и колекционара „Српска Атина” слави 18 година од оснивања. Сајам антиквитета, хобија и уметничких предмета организује се десет пута годишње, сваког месеца осим јула и августа, под покровитељством Скупштине града. Духовни покровитељ хуманитарног дела је епископ бачки др Иринеј Буловић. Иако је излагача сваки пут све више, не планирају измене, већ ће наставити организацију у традиционалном духу.

Сајам антиквитета, хобија и уметничких предмета има и културолошки карактер и налази се у туристичкој понуди града Новог Сада, Србије и региона, а окарактерисан је као културни догађај од значаја за Нови Сад. Следећи сајам, уједно последњи пред двомесечну паузу, биће одржан 28. јуна.

Мала заинтересованост младих

Новосађанин Огњен Вујичић, који припада млађој генерацији, излаже стари новац од метала, сребра и папира. Иако не пропушта ниједан сајам, жали што ту не виђа више својих вршњака.

– Колекционара има много, али су то углавном старији људи – рекао је Огњен Вујичић. – Жао ми је то што је мало младих који се занимају за тај хоби. Чини ми се да би они манифестацију учинили динамичнијом.

 М. Рашић

 

Пише:
Пошаљите коментар