Обнова Алмашког краја у Новом Саду увелико у току
Један од најзначајнијих пројеката у новосадској историји - потпуна реконструкција и ревитализација Алмашког краја недавно је отпочет, како је и најављено. Екипа „Дневника” обишла је Алмашки крај, који се убраја међу најстарије делове Новог Сада, где су радници тренутно ангажовани на постављању топловода у Скерлићевој и Улици Златне греде, док у Улици Саве Вуковића већ обнављају фасаде, постављају нове црепове на кровове и уграђују столарију.
Како су нам неимари потврдили нема застоја, нити непредвиђених ситуација, па радови напредују предвиђеном динамиком.
Пројекат предвиђа реконструкцију 600 кућа, уз потпуно нову инфраструктуру у двадесетак улица, у блоковима између Косовске, Алмашке, Пашићеве и Темеринске улице. Првом фазом радова, обухваћена је зона у југоисточном делу културно-историјске целине, тачније улице Златне греде, Скерлићева, Милована Видаковића, те део улица Саве Вуковића, Ђорђа Јовановића и Николе Пашића, као и трг код улица Златне греде и Скерлићеве.
Председник покрајинске владе Игор Мировић је пре неколико месеци објавио скице из пројекта и најавио да ће радови почети почетком ове године.
- Биће реконструисана целокупна водоводна и канализациона мрежа, биће постављена нова расвете и урбани мобилијар, улице ће бити прекривене каменим материјалом, а биће и потпуно другачије уређен саобраћајни ток - казао је тада Мировић за „Дневник”. - Када је реч о зеленилу, према проценама сада у Алмашком крају има између 200 и 250 стабала. Њихов број ће бити удвостручен након обнове, што ће посебно допринети лепоти амбијента.
Реч је о вишегодишњем и сложеном пројекту, који ће трајати између пет и седма година.
- Подсећам да се цео крај налази под првим, највишим степеном заштите, што је прогласила Влада Републике Србије. Зато се ради се искључиво по мерама струке, заштитара и, уз пуно уважавање мишљења пре свега људи који живе у том делу града - нагласио је Мировић. - Не може се радити брзо, јер су поједине куће из 19. века те свака захтева посебан приступ, али уз стрпљење и учешће власника и координацију свих учесника, верујем да пројекат можемо да завршимо као што је планирано. Вредност пројекта је немарљива, посебно у времену урбанизације, јер ће Нови Сад поново пронаћи своју душу, уточиште у строгом центру и први пут, као што то имају и други градови, имати очувано средиште, где су живели најзнаменитији људи наше српске националне историје.
Добар однос између грађана, установа и институција кључ успеха, те надлежни тесно сарађују с Удружења грађана „Алмашани”, које је настало је 2005. године, као активистичко друштво које се борило да тај крај не буде уништен пробијањем булевара и, напослетку, успели су да учине много више од „одбране” свог краја од урбанизације.
- Пројекат се спроводи плански, радови су синхронизовани, да не би било накнадних ископавања – каже председник Удружења „Алмашани” Маријан Мајин за „Дневник”. - Наше удружње је изузетно задовољно како напредују радови, и упоште што је Алмашки крај проглашен 2019. године за културно-историјску целину одлуком Владе Републике Србије. У том делу Новог Сада налазе се куће које су саграђене пре више од 100 година, са специфичним фасадама на којима се налазе китњасти орнаменти. Када оне добију ново рухо цео крај ће потпуно другачије изгледати, па ће шетња тим делом Подбаре изгледати као путовање кроз време.
Скулптура у част Захарија Орфелина
Удружења грађана „Алмашани” покренуло је иницијативу да се у Алмашком крају подигне споменик у част Захарија Орфелина, једном од најпознатијих српских културних радника, талентованом ствараоцу у више од 20 вештина, попут калиграфије, бакрореза, књижевности, песништва, компоновања, а који је живео у Скрелићевој улици и који је био парохијанин Алмашке цркве.
- Споменик би био смештен у јужном делу раскрснице улица Златне греде, Скерлићеве, Саве Вуковића и Ђорђа Јовановића, на месту сусрета улица Златне греде и Скрелићеве, испред објекта у Скерлићевој број 37, док би обележје било уметничка скулптура која симболе талента Захрија Орфелина приказује сунчаним сатом на постаменту - појаснио је Мајин.
Како је раније саопштено, урбанистичко архитектонски пројекат уређења Алмашког краја, који је израдила Новосадска фирма „ДБА”, представљен је крајем прошле године у КЦ „Свилара”, а прибављање техничке документације неопходне за ревитализацију дела града, који представља сам почетак Новог Сада, коштало је готово 97,6 милиона динара с ПДВ-ом (97.548.000). Пројектом управља Завод за заштиту споменика културе, а средства за реконструкцију тог старог градског језгра обезбедили су Град Нови Сад и Покрајинска влада. Процењена вредност пројекта је 2.440.060.000 динара.
Силвиа Ковач