Новосадски пример успешне реализације програма Моја прва плата
Заменик градоначелника Новог Сада Милан Ђурић и министар финансија Синиша Мали обишли су новосадску компанију „Energy нет“, која учествује у програму Владе Републике Србије „Моја прва плата“.
Разговарали су са учесницима програма, како онима који су на овај начин дошли до свог радног места, тако и са њиховим послодавцима.
- Драго ми је што данас, баш у Новом Саду сведочимо успешној реализацији програма Владе Републике Србије „Моја прва плата“. Нови Сад је град младих људи, универзитетски центар, али и седиште бројних приватних компанија које успешно раде и имају потребу за стручним кадровима. Добро је што држава, посредством надлежних министарстава и служби спроводи програме који подстичу оспособљавање и запошљавање младих пружајући истовремено подршку привреди у решавању проблема са недостатком радника - изјавио је Милан Ђурић и позвао привредне субјекте који послују у Новом Саду, да учествују у програму „Моја прва плата“ и тако пруже младима прилику да стекну радно искуство и да се лакше запосле, а својој фирми могућност да дође до квалитетног кадра.
Он је нагласио да и Град Нови Сад води одговорну политику запошљавања, те да је прошле године препознат као локална самоуправа која је дала највећи допринос запошљавању.
- Почев од 2012. па до данас, програме стручне праксе и приправника успешно је прошло 1915 лица и за те мере је Град Нови Сад издвојио укупно 676.902.000,00 динара. Укупно, за све програме запошљавања од 2012. године до данас издвојили смо милијарду и четиристо тридесет четири милиона динара, а стопу незапослености у Новом Саду са 23 посто, спустили на 8,7. Томе је значајно допринела подршка државе која је препознала потенцијал Новог Сада као града који може и треба да се развија - рекао је Ђурић.
Министар финансија Синиша Мали објаснио је да је у првој години спровођења пројекта у компанији „Energy нет“ седморо младих нашло свој први посао, а шесторо их је тренутно на пракси, односно да је 80 посто оних који су дошли у ту компанију, кроз програм „Моја прва плата“, ту и остало.
- Управо нам је то био циљ, да младима дамо шансу да добију прво радно искуство, након завршене школе или факултета. Увек је најтеже добити први посао, а онда кад се стекне прво искуство, лакше је даље проналазити запослење. За прве две године спровођења овог пројекта, преко 17 хиљада младих је добило прилику да стекне прво радно искуство. Преко 10 000 компанија је до сада учествовало у овом програму. Оно што је најважније је да је 90 посто тих младих који су учествовали у пројекту, рекло да хоће, може и жели, да овај програм препоручи својим пријатељима, како би и они учествовали у њему. Веома позитивно су реаговали на то, а преко 80 посто њих је изразило жељу да ради управо код тог послодавца код ког су и стекли прво радно искуство - истакао је Синиша Мали.
- Ово је трећа година како реализујемо програм „Моја прва плата“. Имамо две новине - повећавамо износ накнаде који дајемо младима који учествују у овом програму, тако да део њихове плате покрива и Влада Републике Србије, чиме ћемо стимулисати послодавце да их у што већем броју запошљавају. Дакле, од ове године 30.000 динара биће надокнада када су запослени млади са завршеним факултетом у питању. Они са средњом стручном спремом имаће 25.000 динара надокнаду, што је више него прошле године. Такође, дајемо шансу и студентима завршних година студија да учествују у овом програму. Предузећа се пријављују већ од ове недеље, па до 22. септембра. Од 3. октобра, до краја месеца пријављиваће се млади. Након тога, до краја новембра ће бити избор кандидата и креће трећа година спровођења пројекта - ркао је Мали.
Догађају су присуствовали и директор Привредне коморе Србије Михаило Весовић, као и власници компаније „Energy нет“ Александар Јовичић и Горан Јевтић који су представили компанију истичући да она постоји већ 30 година, да запошљава преко 200 људи и да од пре две године, учествује у програму ,,Моја прва плата” захваљујући којем је 85% полазника након деветомесечног менторства и плаћеног рада, добило стално запослење у Компанији.
Присутнима се представила и једна од учесница у програму, Елена Хербут која у компанији „Energy нет“ ради већ осам месеци, а по струци је мастер инжењер машинства. Изразила је задовољство што је имала прилику да своју професионалну каријеру започне на прави начин и у струци за коју се школовала.
Мали: Србија има најјефтинију струју у региону
НОВИ САД: Министар финансија Синиша Мали изјавио је данас да је цена струје у Словенији и Хрватској 708 евра, а у Европи прелази границу од 680 евра, док је у Србији вишеструко нижајавио је Танјуг.
"Код нас је цена електричне енергије 41 или 42 евра за грађане, а 90 или 95 евра, ако се не варам биће стуја када је привреда у питању, што је и до девет пута ниже него у Европи. Србија се одлично држи у кризи. Ми у овом тренутку имамо нижу стопу незапослености него што је била 2019. пре кризе", рекао је Мали у Новом Саду приликом обиласка компаније Енерџи нет поводом почетка трећег циклуса програма "Моја прва плата".
Он наводи да је Србија до 20. августа ове године имала 2,4 милиона евра страних директних инвестиција, а да прилив не престаје. Раст БДП-а у прва два квартала је четири процента.
"Са синдикатима морамо да се сложимо око минималне цене рада. Сигурно ћемо ићи на то да минимална зарада буде 40 хиљада динара. То ће бити више од саме инфлације", навео је Мали.
Министар подсећа да се пензије у новембру повећавају најмање девет одсто, а након тога 1. јануара укупно двадесет процената.
Плате у јавном сектору биће веће за 12 и по одсто.
Министар финансија обећавам да ће Влада Србије дати све од себе да зима која је пред нама прође што безболније и без последица по грађане, јавио је Тануг.