Нови Сад водећи по броју студената из других држава
Нови Сад постао је један од водећих градова у региону по броју страних студената. Примамљиви садржаји, квалитет наставе, добар друштвени живот само су неки од разлога због којих се странци одлучују баш за наш град.
Универзитет у Новом Саду, као најприступачнији међу универзитетима Западног Балкана, размене студената остварује у оквиру „Еразмус” програма. Највише студената долази из Шпаније, Италије, Немачке, Холандије, Пољске и других zеmaqa.
– Стране студенте који долазе у Нови Сад привлачи пре свега приступачан живот који могу имати овде – истакла је председница локалног одбора „Еразмуса” у Новом Саду Јована Јоксимовић. – Животни трошкови су много нижи него у земљама из којих долазе. Допада им се што у једном дану могу ићи у музеј, јести добру храну и завршити на супержурци. Одушевљени су разноликошћу садржаја који град нуди и, наравно, људима, за које кажу да су веома гостољубиви, срдачни и voqni да помогну.
Студенти проводе један или два семестра на неком од факултета, након чега се враћају у своју земљу, а успех који су постигли на размени им је признат. Како тврде из локалног одбора, све је више студената који имају жељу да дођу у Нови Сад. Такође, постоји значајан број странаца који су на размену дошли по препоруци пријатеља који су већ били овде.
– Провела сам недељу дана у Новом Саду са својим пријатеима из Немачке – рекла је студенткиња Марта Браун. – Учествовали смо на фотографској изложби, јако су ми се допале могућности и прилике у граду па сам одлучила да се вратим. Овде сам као код куће. Највише ми се допада како се људи опходе према мени, увек воле да помогну и веома су љубазни. Осећам се сигурно, не постоји ниједан разлог због чега бих се бринула или осећала угрожено.
Осим „Еразмуса”, постоје још два програма размене за стране студенте – Средњоевропски програм универзитетске размене и Европска универзитетска фондација, чији су циљеви модернизација високог образовања у Европи. На конкурсима у прошлој школској години одабрано је укупно 913 студената за стипендирану размену на универзитетима из програмских zеmaqa, док је укупно 474 страних студената боравило на Новосадском универзитету под окриљем „Еразмус +” програма, а повећава се и број оних заинтересованих за останак у zеmqi.
– Искрено, ја много желим да останем и следећег семестра – додао је студент из Француске Ерван Караин. – Волео бих да овде нађем посао. Говорим француски, али сам почео да учим српски, па се надам да ће ми то помоћи да нађем посао у граду.
Све већи број страних студената у Новом Саду показатељ је да су Универзитет, као и град, на добром путу да, осим титуле доброг домаћина, остваре и финансијску добит и представе Нови Сад као водећу престоницу младих.
М. Здравковић –
Б. Братић – Ј. Вукојевић