НОВИ САД ОСВОЈИО ПРЕСТИЖНУ ТИТУЛУ Нови статус – Град влажних подручја
БЕОГРАД: Нови Сад добио је престижну акредитацију Град влажних подручја (Рамсар Wetland City) и тиме постао први град на Балкану који је добитник те титуле, саопштило је данас Министарство заштите животне средине.
Одлука о томе донета је на 64. седници Сталног Комитета Рамсарске конвенције, недавно одржаној у Швајцарској.
На последњем заседању Сталног комитета, уз Нови Сад, акредитовано је још шест европских градова у Француској, Швајцарској, Пољској и Белгији, додаје се у саопштењу.
Потпредседница Владе и министарка заштите животне средине Ирена Вујовић оценила је да то значајно признање Новом Саду потврда да је у том граду постигнута равнотежа између урбаног развоја и заштите влажних подручја.
"Поносна сам што је Нови Сад један од првих градова у овом делу Европе који је посвећеношћу и бригом о природним добрима на својој територији, успео да стекне титулу Град влажних подручја. Реч је о признању на светском нивоу за изузетан пример балансираног развоја града, без нарушавања здраве и чисте животне средине", навела је Вујовић.
Како је додала, Нови Сад је препознао значај влажних подручја за заштиту природе и прилагођавање на климатске промене и штитио је та подручја на адекватан начин.
"Зато је добар пример одрживог урбаног развоја, кључног за унапређење квалитета живота грађана, што и јесте наш главни циљ", истакла је Вујовић.
Влажна подручја се налазе под изузетним притиском природних и антропогених промена, а посебно она која се налазе унутар или у близини урбаних средина, наводи се у саопштењу Министартсва.
Поред значаја која носе као центри биодиверзитета, та станишта ублажавају утицај климатских промена и служе као природни пречистачи који помажу унапређењу квалитета воде.
Рамсарска конвенција, чији је потписник и Србија, први пут уводи акредитацију Град влажних подручја (Wetland City Ацредитатион) 2015. године.
Признања су додељена у 2018, 2022. и 2025. години, за укупно 74 града широм света, од чега је 14 евопских градова, међу којима је и Нови Сад.
На територији Србије је 11 подручја, на површини од укупно 120.000 хектара, уписано на листу Рамсарских подручја, а то су Обедска бара, Лудашко језеро, Стари Бегеј - Царска бара, Слано Копово, Горње Подунавље, Засавица, Лабудово окно, Ковиљско-петроварадински рит, Власина, Пештерско поље и Ђердап.
Прво прекогранично Рамсарско подручје између Србије и Румуније, Парк природе Гвоздена врата-Ђердап, проглашено је 2023. године.