НАШИ СУГРАЂАНИ Мирко Стругаревић израђује опанке
Велико интересовање Новосађана за производе радње „Опанак”, као и циљ организатора градских манифестација да понуда на вашарима буде што разноврснија, довели су занатлију Мирка Стругаревића из Врњачке Бање у војвођанску престоницу на „Фестивал љубави”.
Будући да овај предузетник, чија је делатност породична традиција, своју робу нуди готово на сваком већем новосадском догађају, можемо га посматрати као привременог суграђанина.
Какве производе нудите посетиоцима „Фестивала љубави”?
– Осим опанака, који су наш заштитни знак и коштају од 2.700 до 5.000 динара, у понуди су мокасине и сандале за свакодневну употребу током пролећних и летњих дана. За хладније дане нудимо кожне и крзнене пантофле за 3.500 до 4.000, као и папуче по цени од 1.500 динара. Зимске капе и шубаре од јагњећег крзна коштају од 3.500 до 4.000, кожне рукавице 3.000, а крзнени прслуци око 7.000 динара. Ту су и вунене чарапе доступне за 700 до 1.000 динара.
Који материјал користите и где га набављате?
– Доњи део опанка и каишеве израђујем од говеђе коже, док за горњи део, то јест лице опанка већ 30 година користимо козју. Материјал, односно, говеђу кожу, која је увозна, углавном набављам у Новом Саду, док је козја кожа увек домаћа. У бачком селу Стапар набављам крзно. Израда једног опанка траје од пет до осам сати, док пар правих српских опанака са ситним везом правим два дана.
Ко су најчешће ваши купци?
– Интересовање за наше производе показују муштерије свих старосних доба, а ни најмање изненађење није када траже опанак за свакодневну употребу. Стална поставка моје робе је у Врњачкој Бањи и на Златибору, па су тамошњи клијенти најчешће туристи. Често гостујем на манифестацијама широм Војводине – у Новом Саду, Суботици, Сомбору... Када ми време дозволи, продајем на Грожђебалу у Вршцу и Сремским Карловцима, као и у Кикинди на Данима лудаје.
Текст и фото: Д. Клашња