Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

На Позоришном тргу гранит уместо испуцалог мермера

09.08.2021. 12:28 12:30
Пише:
Фото: Р. Хаџић

Након вишедеценијскг пропадања, испуцале мермерне плоче испред Српског народног позоришта, о које су се многи Новосађани годинама саплитали и падали, заменило је гранитно поплочање

. Иако је уградња још у току, чини се да су мајстори одрадили добар део посла, те је ново поплочање, по грубој процени, постављено на више од половине простора. Будући да су поједини локали изнели неколико столова, Новосађани увелико пијуцкају кафу и уживају у сладоледу, с погледом на велико градилиште. Подсећања ради, реконструкција дела градског језгра почела је пролетос и, како су надлежни више пута поновили, сређивање Позоришног трга, Успенске улице и пролаза између Српског народног позоришта и Тржног центра „Аполо”, одвија се планираном динамиком. То је прва фаза обнове, која ће, како је најављено, бити завршена до краја новембра, а Град ће за тај део посла издвојити 378 милиона динара. Пројектовање је на тендеру Градске управе за грађевинско земљиште и инвестиције поверено „Андзор инжењерингу”, док су извођачи радова „Енерготехника Јужна Бачка”, као носилац посла, и „Пут инвест”.

Планирана је и реконструкција фасаде и декоративног осветљења СНП-а, за коју је новац обезбедила Покрајинска влада, док градски Завод за заштиту споменика културе финансира партерно уређење и постављање ограде око Успенске цркве.

Уређивање јавних површина које се простиру на 6,82 хектара, због обима посла, подељено је по зонама, а у наредним фазама у плану је сређивање полукружног трга на месту монтажне гараже и Пролаза Милоша Хаџића, платоа испред старог биоскопа ЈНА, дела Његошеве улице, Трга слободе, Улице Модене и дела Улице краља Алекасандра, као и пролаза уз Менратову палату.

Подземне инсталације у делу центра су измештене, а постављање гранитног поплочања је, чини се, у завршној фази. Потпорни зидић испред СНП-а преобликван је у континуалне клупе, које су већ избетониране и биће обложене тиковином. При крају је и градња фонтане, на некада запуштеној зеленој површини, код несуђене Поштанске штедионице, која је пројектована као водено огледало с 23 млазнице. Аутобуска ниша у Успенској улици је избетонирана и постављена је метална конструкција стајалишта, која ће бити опремљена интерактивним информационим панелима. Осим тога, у плану је и уградња носача за бицикле, као и мобилијара и сличне опреме.

То је прва фаза обнове, која ће, како је најављено, бити завршена до краја новембра, а Град ће за тај део посла издвојити 378 милиона динара

Дуж Успенске улице биће дрворед, с тим да ће, како је у тендерској документацији својевремено објашњено, 16 стабала бити сачувано, шест липа пресађено на друга места у граду, а предвиђена је садња нових 25, делимично израслих лишћара, као и 708 садница украсног шибља. Зеленило ће, како је најављено, заузимати више од трећине простора, односно око 2.700 квадрата.

У оквиру партерног уређења, у првој фази, биће постављени информационе табле с дисплејима, а у нивоу партера је планирана „меморијална трака”, дужине око 160 метара, која је замишљена као „проток времена”, те ће пратити трасу некадашње Мале Јеврејске улице. Та трака пружаће се од зграде „Аполо центра” ка Булевару Михајла Пупина, до планираног информационог стуба висине седам метара. Такође, биће постављање и четири дигиталне информационе табле, и то по једна за СНП, туристичка, за ГСП, као и на инфо-стубу на крају меморијалне траке.

Из Градске куће недавно су објаснили да је у току израда техничке документације за уређење преосталог дела градског језгра, уговорене вредности 22,4 милиона динара. Подсећања ради, одговорним пројектантима су, као полазна основа, на располагању победничка решења с архитектонског конкурса за уређење центра, од пре неколико година.

Ј. Вукашиновић

Пише:
Пошаљите коментар