На измене Просторног плана карловачке општине пристигло 175 примедби
Због великог броја примедби на Нацрт одлуке о изменама и допунама Просторног плана општине Сремски Карловци и извештај о стратешкој процени те одлуке на животну средину које је иницирала тамошња циглана, јавна седница Комисије за планове карловачке општине није одржана 17. новембра, како је пробитно планирано, већ је одложена до даљег.
Како сазнајемо у надлежном општинском Одељењу за просторно планирање, урбанизам и имовинско-правне послове, на поменути нацрт, који предвиђа проширење зоне за експлоатацију глине за потребе циглане која послује у саставу хрватске „Нексе групе“, пристигло је 175 примедби, што је највећи број до сада уложених замерки на неки урбанистички план у карловачкој општини. Оне су прослеђене обрађивачу плана, који није могао, како је речено, у кратком року да се изјасни. Термин за одржавање седнице општинске Комисије за планове зависи од брзине њихове обраде.
Најагилнији противници промене намене пољопривредног земљишта у корист експлоатације глине у подручју обухвата измена Просторног плана јесу власници парцела и становници тог краја окупљени у удружењу грађана „Карловачки виногради“. Они месецима кроз петицију и на друге начине указују на то да би таквим потезом били угрожени не само они који обрађују земљу, живе и раде у том крају, већ и да се доводи у питање опстанак једног од најбољих и најстаријих микролокалитета за виноградарство у Карловцима, али и шире.
– Успели смо да привучемо медијску пажњу, активирала су се еколошка удружења, становници Карловаца и многи други – каже један од чланова Удружења „Карловачки виногради“ Бојан Баша. - Близу 180 примедби је поднето на тај предлог. Представници „Карловачких винограда“ најдиректније су угрожени планом проширења. Пут до тога води преко промене намене земљишта, па када се оно економски обезвреди, циглана може да га купи и експлоатише глину. Ако се то догоди, ми нећемо моћи да добијемо грађевинску дозволу за куће, викендице, подруме, винарије, пољопривредне објекте јер ће земљиште бити предвиђено за копање глине. То значи и да нећемо моћи да рачунамо на субвенције, сертификате органске производње и географског порекла грожђа. Више од 90 одсто људи који у том подручју имају земљу није заинтересовано за њену продају. Скупили смо њихове изјаве и потписе којим они тврде да не желе да дође до промене намене њихове земље, као и да је неће продати циглани јер неће да допринесу губитку јединствености тог еко-система.
Баша каже да су се представнци „Карловачких винограда“ састали и са покрајинским премијером Игором Мировићем, коме су изнели своје ставове и аргументацију за противљење проширењу експлоатационе зоне за додатних четрдесетак хекатра земље
– Сваку прилику користимо да укажемо на вредности тог краја – наглашава Баша и додаје да то подручје има, осим историјског значаја, и велики потенцијал у будућности, тим пре што су неки туристички пројекти почели већ да се развијају на том терену. – У радијусу од пола километра гради се неколико винарија. Директно ће бити угрожен посед Жарка Живановића у Матеју на ком се налази његов пчелињак, али и кућа његовог прадеде професора Јована Живановића с краја 19. века, родоначелника рационалног пчеларства код Срба јер је у зони проширења. Власник винарије „Киш“ Предраг Црнковић, кога на двестотинак матара од границе обухвата измена плана, има намеру да гради винарију са смештајним капацитетима и рестораном. Нама се приписује да желимо да се циглана исели, што није тачно. Осим што нисмо за то да се дозволи проширење копа на околне парцеле, ми се залажемо и за то да она користи филтере и континуирано контролише ваздух, а не само два пута годишње.
Чланови „Карловачких винограда“ су у припреми примедби на нацрт измена плана ангажвали адвокатске тимове, историчаре, археологе, и њихова стручна мишљења приложили надлежнима. Баша каже да се борба за очување свих карактеристика тог подручја, али и његово унапређење, наставља.
З. Милосављевић