Млади за младе: Почиње осмишљавање програма ОПЕНС 2019
НОВИ САД: Организације младих учествоваће у креирању програма “Омладинске престонице Европе - Нови Сад 2019” (ОПЕНС 2019), а те активности ће, почев од марта, бити реализоване у наредне три године. Осим младих из Новог Сада, с ОПЕНС-ом ће сарађивати и четири организације из Београда.
Младима ћемо пружити прилику да учествују у самом креирању и реализацији програма ОПЕНС-а, објаснила је програмска координаторка ОПЕНС-а Александра Илијин.
Према њеним речима, програм престонице младих требало би да буде оно што млади заиста желе и што им је потребно, односно да се не сведе искључиво на одлуку малог броја људи.
Организације младих први пут састаће се 24. фебруара. У току наредне три године у плану је реализација око 54 програма, од којих ће 80 одсто бити одржавано у Новом Саду.
Осим тога, биће и интернационалних садржаја те ће млади имати прилику да путују и по региону. Један од програма односи се и на сарадњу са земљама Дунавског региона.
Изузетно је значајно – а што смо и ми препознали – то што организације неће морати нужно да се баве егзистенцијом, преживљавањем и тражењем начина да финансирају идеје, сматра Александра и додала да ће оне током три године имати прилику да се баве оним због чега постоје, а то је да раде за младе.
Теме су различите. Биће програма о здравој исхрани, од садње до припреме одређене врсте хране, као и оних из политичког живота, у оквиру којих ће млади учествовати у одређеним кампањама и одабиру представника власти.
Настављамо сарадњу с Инфополисом, каже Александра Илијин, уз појашњење да ће настојати да се круг инфо-тачака прошири те да о свему што се догађа буду информисани и млади из удаљенијих делова града или околине јер неће се све дешавати у центру, нити је то циљ.
Тема запошљавања младих једна је од најбитнијих. Водећи те програме, млади ће бити бар привремено запослени.
Као што је познато, ОПЕНС тежи оснаживању младих, а ми то чинимо и кроз помоћ омладинским организацијама, о чему је тренутно реч, међутим велика нам је помоћ то што смо на неки начин и фондација. Сав новац који се улаже у програм у највећој мери долази од државе, Покрајине и Града, али и од приватних донатора. Само у 2018. години организацијама ћемо дати 60 милиона динара за спровођење програма, што представља велико постигнуће, закључује Александра Илијин.
Б. Павковић