Мање нових зависника, али све више нових дрога
У Новом Саду последњих година ипак има мање корисника дрога, барем оних новооткривених, тврде у Дому здравља “Нови Сад”.
- Уназад неколико година у Новом Саду је мање новооткривених корисника дрога, што је јако добро, али и даље много младих проба неку од психоактивних супстанци – рекла је специјалиста психијатар Милена Голубски из Дома здравља “Нови Сад” са Одсек за болести зависност, а поводом обележавања Светског дана борбе против дроге и трговине дрогом. - На сву срећу, мало је и оних који настављају да конзумира дрогу, након пробања.
По њеним речима у амбуланти која се налази у Улици Змај Огњена Вука 19 Дома здравља постоји одсек за болести зависности који покрива потребе града Новог Сада, а и шире. У одсеку раде два неуропсихијатра, медицинске сестре, психолози и социјални радници који су свакодневно на располагању зависницима који желе да се лече. - Оно што је алармантно јесте чињеница да је уназад 15 година откривено и регистровано преко 600 нових дрога у свету - рекла је Милена Голубски. - Знамо за хероин, кокаин, спид, екстази и слично, међутим појављују се нове супстанце, попут разних испаривача или супстанци које се користе у електронским цигарама, а доступне су младима што је поражавајуће, тако да информација о томе никада доста и сматрамо да је ово прилика да подсетимо људе на овакве појаве.
Удружење “Превент” се и ове године придружило обележавању Светског дана борбе против дроге и то кроз акцију “Support, don't пунисх”.
- Циљ акције је подићи свест људи о проблему психоактивних супстанци и проблемима са којима се сусрећу корисници дрога - рекао је Небојша Ђурасовић из Удружење “Превент”. - Желимо хуманији приступ и да се више пажње обрати на овај проблем. Наш став је да је потребно уложити много већа средства у превенцију, третман и ресоцијализацију, али и у програме смањења штетности. Наше удружење проводи један програм смањења штетности пуних 13 година, а реч је о замени игала и тим програмом успевамо да ниво хепатитиса и ХИВ-а у овој популацији одржимо на минимуму, све док они не одлуче да се лече и обрате за помоћ некој од институција.
- Ми из Удружења “Дуга” спремни смо да одговоримо на сва питања која нам се поставе, али исто тако да разбијемо предрасуде чувене реченице да једном ко постане наркоман, увек остане наркоман - рекао је Александр Јанић – Јана. – Осмислили смо да на привременим “Ин је бити цлеан” површинама, сви који желе могу да пошаљу “превентивну” поруку, са лепим и позитивним жељама, речима охрабрења, као и о правилним животним изборима.
Како каже Јанић, данас је међу младима тренд бити “лош” момак, али центар “Дуга” се бори да покаже младима да постоје и други избори и начини у животу, на основу којих се данас млади могу истаћи.
По речима Ђурасовића већина земаља света одваја новац само за борбу против психоактивних супстанци, акције хапшења и затварања људи који имају проблем са дрогама, али да то није баш идеално решење. Ти људи се поново враћају у затворе и то је један затворени круг, циклус из ког се тешко излази.
- Када је реч о људима који психоактивне супстанце уносе кроз иглу, број новозабележених случајева је смањен и имамо ситуацију да је из године у годину све мање херојинких зависника – рекао је Ђурасовић и додаје да из године у годину, нажалост, имамо пораст оних који користе нове дизајнерске дроге.
Рехабилитациони центар “Дуга” обележио је овај дан на Штранду и у Змај Јовиној улици под слоганом “Срећа је избор, а не околност”. По речима Александра Јанића – Јане из Рехабилитационог центра “Дуга” има гомилу питања у вези болести зависности, на која грађани нису добили адекватне одговоре, те он сматра да нису довољно упознати са проблемом људи који у неком времену свог живота постану зависници.
И. Миклоши